Advertisement

ABD merkez bankası Fed Salı günü, yabancı merkez bankalarına finans piyasalarının düzgün işlemesine yardımcı olmak için geçici repo imkanı sağladı.

Program, katılımcı merkez bankalarına, geçici olarak, daha sonra kendi kuruluşlarının kullanımlarına hazır hale gelecek dolar elde etme karşılığı ABD Hazine tahvili değişimi imkanı getiriyor.

Fed, yaptığı açıklamada, "Bu imkan, menkul kıymetlerin açık piyasada satışından başka alternatif geçici dolar kaynağı sağlayarak ABD Hazine tahvil piyasasının düzgün işlemesine yardımcı olmalı" dedi.

Program 6 Nisan'da başlayacak ve en azı altı ay devam edecek.

Dolar bu duyuru sonrası kazançlarını geri verirken, kısa vadeli ABD Hazine tahvil faizleri yatay seyretti ve ABD endeks vadeli kontratları gün boyunca düşük kaldı.

Bu program, dolar fonlama piyasalarına istikrar sağlamak için Fed'e yeni bir silah sağlıyor. ABD merkez bankası, "Bu adım, merkez bankalarının likit olmayan piyasada ABD Hazine tahvil satış ihtiyacını azaltacak ve böylece dünyanın en güvenli ve önemli varlığında işlemlerin istikar kazanmasına yardımcı olacaktır" dedi.

Fed, "Bu imkan, merkez bankalarının hızlı ve etkin bir şekilde dolar elde edebilmeleri için menkul kıymetlerini kullanmalarına olanak sağlayarak, yerel ABD doları piyasalarına da destek sağlayacak ve daha geniş anlamda piyasa güvenini destekleyecektir," dedi ve "Diğer ülkelerdeki dolar piyasalarına istikrar kazandırmak, nihayetinde, dış ülkelerin ekonomik koşullarına destek olacak ve bu durum, güven ve ticaret gibi birçok kanal yoluyla ABD ekonomisi için faydalı oalcaktır" açıklamasıdna bulundu.