Advertisement

 Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, halen faizdeki bir sonraki hareketin muhtemelen aşağıdan ziyade yukarı yönlü olabileceğini düşündüğünü söyledi. Rosengren, öte yandan, bunun yanlış çıkması durumunda şaşırmayacağını belirtti,.

Rosengren, 22 Mart'ta gerçekleştirdiği mülakatta, ekonomik büyüme ve enflasyon görünümü konusunda, merkez bankasının politika karar organı federal Açık Piyasa Komitesi'ndeki (FOMC) çalışma arkadaşlarının çoğuna nazaran "daha iyimser" olduğunu belirtti. Boston Fed Başkanı, bunun doğru çıkması durumundaki bir sonraki hareketin yukarı yönlü olmasının mümkün olduğunu belirtti.

Rosengren, "Şunu da kabul etmeye niyetliyim; eğer ekonomi ve küresel ekonomi algıladığımdam daha fazla zayıflarsa ve son veriler bununla uyumlu gelirse, sonraki hareket aşağı yönlü olabilir" şeklinde görüş bildirdi.

Rosengren'in bu yıl FOMC toplantılarında oy hakkı bulunuyor. 19-20 Mart'taki toplantıda, Fed yetkilileri tahminlerini düşürdü ve 2019'da faiz artırımları için medyan tahminini ikiden sıfıra düşürdü. başkan Jerome Powell da gelecekteki faiz artırımları için eşit olasılık ortaya koydu ve toplantı sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ekonominin Fed'i ne faiz indirimine ne de faiz artırımına yönelttiğini söyledi.

Rosengren'in görünümü, onu bu yıl bir faiz artırımı bekleyen altı Fed yetkilisi arasına koyuyor. Politika yapıcıların çoğunluğu, faizlerde değişikliğe gidilmeme ihtimalinin yüksek olduğu görüşünde.