Advertisement

Türk girişimcilerin ABD'de hayata geçirdiği konum bazlı reklam ve akıllı şehir teknolojileri şirketi Firefly'ın Kurucusu ve CEO'su Kaan Günay Bloomberg HT'deki Üst Düzey programında Arzu Maliki'ye konuk oldu. Günay, şu an San Francisco ve Los Angeles ve New York'ta hizmet veren Firefly'a ilişkin detayları anlattı, Körfez Ülkeleri, Dubai, Londra'ya da açılmayı ve Türkiye'yi bölgede merkez olarak kullanmayı hedeflediklerini bildirdi

"FireFly"dan bahsedelim, siz bir girişimci olarak Amerika'ya açıldınız ve birçok yatırım çektiniz..Ne tür zorluklarla karşılaştınız?

Kaan Günay: Uber ve Lyft gibi araçların üzerine ve Amerika'da taksilerin üzerine konum bazlı reklam dağıtabilen akıllı cihazlar koyuyoruz, aynı zamanda bu cihazlarla şehirlerde veri topluyoruz.

Biz daha sonra yatırımcılarla da konuştuğumuzda onlar da yatırım yapmak istediler. Aldığımız 52 milyon dolar yatırımla, San Francisco ve Los Angeles ve New Yok şehirlerine açıldık. New York'taki en büyük taksi üzeri reklam kontratını biz satın aldık.

Akıllı Şehirler projelerine de destek veriyorsunuz cihazlarınızla, neler yapıyorsunuz?

Kaan Günay: California'da geçen sene yangınlar oldu, ve California eyaleti bize gelip sizin cihazlarınız her sokakta var, karbondioksit miktarını ölçüp bize sunar mısınız diye sordular. Biz de bunun üzerine cihazların üstüne karbondioksit ölçer cihazlar koydul. Biz bu veriyi canlı olarak onlarla paylaşıyoruz. İtfaiyeler bile bir yangın anında bizim verimize bakıp ona göre belirli yerlere gidiyorlar.

"İSTANBUL BELEDİYESİ İLE GÖRÜŞÜYORUZ"

Türkiye'de de bir ofisiniz var; Türkiye için planlarınız neler burada neler yapıyorsunuz?

Kaan Günay: Biz Amerika'da ilk girişimimizi yaptık ama aynı zamanda Türkiye'de de faaliyetlere başladık, cihazlarımızın tümünü de Türkiye'de üretiyoruz. Bu aldığımız sermayelerin de yarısını Türkiye'ye yatırıyoruz. Çalışanlarımızın çoğu da Türkiye ofisinde çalışıyor, yaklaşık 80 kişi çalışıyor. Aynı zamanda araştırma-geliştirme ve mühendislik gibi birçok çalışma yapıyoruz.

Körfez Ülkeleri, Dubai, Londra'ya da açılacağız ve Türkiye'yi bölgede merkez olarak kullanmayı düşünüyoruz.

Şimdi "Beyin Göçü" büyük problem; Türkiye'deki girişimciler neden yurtdışına gidiyor? Bunu nasıl tersine çevirebiliriz?

Kaan Günay: Şimdi biz çalışanlarımıza hisse veriyoruz..Ve onların da şirkette bir payı oluyor ve dört elle sarılıyorlar işe. FireFly'ın kazanmasını istiyorlar. Türkiye pazarı çok güzel ama doğru destekler gerekiyor.

Teknoloji girişimciliğinde en son trendler neler? Senin başka girişim projelerin var mı?

Kaan Günay: Şimdilik FireFly'a odaklıyım ve önümüzdeki bir 10 yıl daha da büyüyeceğimizi düşünüyorum. Yeni trendlere bakarsak bu akıllı şehirler tarafında yapılacak çok şey var..Mesela biz bu verileri topluyoruz, bunları başka şehirlere ve hükümetlere bedava veriyoruz. Biz İstanbul Belediyesi ile de konuşuyoruz ve güzel şeyler yapacağımızı düşünüyorum.