Advertisement

Türk hisse senetleri, dönemin Fed Başkanı Ben Bernanke'nin Mayıs 2013 konuşması ve Gezi Parkı olayları sonrası en büyük ikinci fiyat/kazanç iskontosunu gördü. 

TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte, bu sabah paylaştığı notunda, piyasa değeri ve likiditesi yüksek 25 BIST hissesinden oluşan MSCI Türkiye endeksinin, gelişmekte olan ülkeler (GOÜ) endeksine 2016 tahmini Fiyat/Kazanç (F/K) iskontosunun Cuma kapanışta yüzde 26 olduğuna dikkat çekti. Ökte notunda, yüzde 26 Fiyat/Kazanç iskonto oranının, 22 Mayıs 2013 Bernanke konuşması ve Gezi Park olayları sonrası, Türk hisse senetlerinin gelişmekte olan ülkelere kıyasla en büyük ikinci F/K iskontosuna işaret ettiğini belirtti.

Notta, Mayıs 2013 Bernanke konuşması sonrası, Türk hisse senetlerinin GOÜ’ye karşı en büyük iskontosu, 2014 Mart’ında, 17-25 Aralık süreci fiyatlaması sonrası görülen yüzde 32'lik iskonto olduğu belirtildi.

Işık Ökte'ye göre, bu iskontonun iki nedeni var:

1) GOÜ’nün yüzde 65’ini oluşturan Asya ülkelerine rölatif, Türkiye’nin yabancı kurumsal yatırımcılar bazında likidite ihtiyacı olan ülkeler içinde sınıflandırılarak, daha çok satılması

2) Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yabancı kurumsal yatırımcılar bazında diğer GOÜ merkez bankaları kadar Fed faiz artırım sürecine hazır bir kurum olarak değerlendirilmemesi.