Advertisement

Goldman Sachs, Asya ekonomilerinin ekonomik toparlanma konusunda dünyanın geri kalanına göre, daha iyi pozisyon aldığını çünkü koronavirüs sürecini yönetme konusunda daha başarılı olduğunu söyledi.

Yatırım Bankası'nın Asya Başekonomisti Andrew Tilton, "Hindistan ve bazı Güney Asya bölgeleri dışarıda bırakıldığında, büyük bölgeler arasında Asya'nın en iyi pozisyonlanan bölge olduğunu söyleyebililiriz "değerlendirmesinde bulundu.

Çin'de tuketici harcamalarının 'daha durgun' seyrettiğini çünkü, ABD'nin aksine Çin doğrudan maaş yerişne geçen teşvikler uygulamağını vurgulayan Tilton, "Çin'in virüs geçişi açısından yurt içinde uygulanan doğru kontrollerin hizmet aktivitesine de toparlanma olarak yansıyor" dedi.

Asya Başekonomisti Tilton, "Koronavirüs pandemisi kaynaklı küresel karantina kısıtlamaları dünya ekonomilerini çok ciddi sarstı, fakat şu anda ciddi ölçüde ivmelenme var. Endüstride ivmelenmenin iyi devam ettiğini göstergesi olarak, son zamanlarda alınan 'satın alma yöneticileri verileri önceki aya kıyasla çoğunlukla daha iyi seviyede. Biz hala mantıklı çerçevede 2021'e doğru toparlanmada için iyimseriz" değerlendirmesinde bulundu.