Advertisement

Güney Afrika Merkez Bankası da faiz indirimine giden merkez bankalarının arasına katıldı. Banka, zaten kırılgan olan ve koronavirüsten sert bir darbe alması beklenen ekonomisini desteklemek için 10 yılı aşkın sürenin en büyük çaplı faiz indirimine gitti.

Başkan Lesetja Kganyago, Perşembe günü başkent Pretoria'da yaptığı açıklamada, para politikası komitesinin faizin yüzde 6.25'ten yüzde 5.25 seviyesine düşürülmesini kararlaştırdığını kaydetti. Karar komitenin beş üyesince oy birliği ile alındı. Faiz indirimi, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin beklentisinden daha fazla bir oranda gerçekleştirildi.

Komite yaptığı açıklamada, ekonominin bu yıl yüzde 0.2 daralacağını öngörüyor. Ocak ayında yüzde 1.2 büyüme bekleniyordu. Büyümenin 2022 yılında ise yüzde 1.6'ya ulaşması öngörülüyor.

Kganyago, yaptığı açıklamada, "Para politikası finansal koşulları rahatlatabilir ve hane halkları ve ve firmalarıın Kovid-19'un kısa vadeli ekonomik yansımalarına karşı dirençli hale getirebilir," dedi ve "Kararımız ve kararımızın boyutu kısa vadede bunu gerçekleştimeyi amaçlıyor" şeklinde görüş bildirdi.