Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

(A.A) - Kocaeli Valisi Ercan Topaca, İzmit-Gölcük seferini yapan yolcu vapurunun kaçırıldığını söyledi.

Vali Topaca, akşam saatlerinde İzmit-Gölcük seferini yapan yolcu vapurunda kaptanın bulunduğu bölüme giren bir kişinin kaptanı rehin aldığını söyledi.

Vapurun kontrolünü ele geçiren kişinin İzmit Körfezi'nde vapuru dolaştırdığını dile getiren Topaca, ''Güvenlik güçlerimiz olayla ilgili inceleme başlattı. Mürettebatla birlikte vapurda 20 kişi var'' dedi.

Topaca, kaçırılan deniz otobüsündeki yolcuların sağlık durumlarının iyi olduğunu bildirdi.

''GEMİNİN YAKITI BİTMEK ÜZERE. YAKIT VE YİYECEK TALEBİNDE BULUNULDU"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, kaçırılan ''Kartepe'' deniz otobüsünün yakıtının bitmek üzere olduğunu, yakıt ve yiyecek talebinde bulunulduğunu bildirdi.

Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Geminin yakıtı bitmek üzere. Yakıt ve yiyecek talebinde bulunuldu. Ayrıca gemide meydana gelen makina arızası için gerekli aletleri istediler. Konu değerlendiriliyor. Şu anda bizim için önde olan yolcuların güvenliği. Elimizde net olmayan bilgilere göre, gemide 19 kişi var. Şu anda kaptanla irtibat kuruyoruz'' dedi.

Geminin İstanbul Selimpaşa'nın 4-5 mil açıklarında bulunduğunu belirten Yıldırım, ''Niyetleri henüz net değil'' diye konuştu.

Bakan Yıldırım, gemideki personelin, ''kaptan Cumhur Tunçel, başmakinist Hüseyin Karaaslan, gemici Egemen Erdoğan, yağcı Mehmet Göktaş'' olduğunu bildirdi.

Binali Yıldırım, tanımladıkları örgüt isminin ise ''eylemci ya da eylemcilerin kendi ifadeleri'' olduğunu kaydetti.

"YOLCULARIMIZ ÇOK RAHAT"

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, kaçırılan ''Kartepe'' adlı deniz otobüsündeki yolcuların durumlarının iyi olduğunu bildirdi.

Topaca, ''deniz otobüsündeki yolcuların durumunun sorulması'' üzerine, ''Bekliyoruz, takip ediyoruz. Şu an Ambarlı'da. Yolcularımız çok rahatlar, iyiler. Herhangi bir sıkıntı yok. Biz kaçıranı bir kişi olarak biliyoruz'' dedi.