Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Karışık ABD ekonomik verileri ve Avrupa'nın borç krizinin yarattığı kaygan zemin ile Çin ve Hindistan'daki fiziki alımlardan beslenen altın beşinci haftalık kazancı ile ağustos ayından beri en uzun haftlık kazanç serisine hazırlanıyor. Paladyum da tırmanışını üst üste dördüncü aya taşıdı.

Spot altının onsu Singapur saati ile 10.49'da 1,755.43 dolardan işlem görürken bu hafta ise yüzde 0.9 yükseldi. Sarı metal dün 2 aralık tarihinden beri en yüksek seviye olan 1,761.18 doları gördü. Spot paladyumun onsu ise üst üste üç gün tırmanırken 21 eylülden beri en yüksek seviye olan 715.75 dolara ulaştı.

Bloomberg'in verilerine göre ETF'deki altın varlıkları yüzde 0.4 artışla 14 aralık tarihinden beri en yüksek miktar olan 2,384.801 metrik tona ulaştı. New York Comex'teki nisan teslimli altının onsu dün 1,764 dolara tırmandıktn sonra 1,758.40 dolardan alıcı buldu.

"Geçtiğimiz yıl altını zirveye taşıyan en önemli unsur Avrupa'daki borç kriziydi. Piyasalar bu durumu fiyatlamadan usandı ama kriz de olduğu yerde duruyor." diyen Jinrui Futures Co. analisti Hou Xinqiang, "ABD tarafından ise bir gün iyi bir gün kötü veri geliyor. Dolayısıyla neyi nasıl algılaması gerektiğine karar veremeyen yatırımcı da güvenli liman olarak altını seçiyor." açıklamasında bulundu.