SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bazı yatırımlarda Katma Değer Vergisi (KDV) muafiyeti öngören kanun teklifine ilişkin, ''KDV'den vazgeçmek kamunun alacağından vazgeçmek anlamına gelmiyor'' dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda,''Katma Değer Vergisi Kanunu ile Bazı Yatırım ve Hizmetlerin Yap-İşlet-Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılması Hakkında Kanun ve Kamu İhale Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi''nin görüşülmesine başlandı.

Bakan Yıldırım, teklifin tümü üzerindeki görüşmeler devam ederken, bir milletvekilinin sorusu üzerine söz aldı. Yıldırım, teklifte kapsamlı bir düzenleme yapılmadığına dikkati çekti.

Milletvekillerinin ''alt komisyon'' önerilerini yerinde bulmadığını belirten Yıldırım, ''Alt komisyonu gerektirecek bir çalışma değil. İlgili kurumlarla 1,5-2 aya varan bir çalışma yapılmıştır, kanunun getirisi götürüsü konusunda'' dedi.

Bazı milletvekillerinin kanun yapma tekniğine yönelik eleştirilerine de yanıt veren Yıldırım, ''Kanun yapma usulleri belli. Bakanlar Kurulu üzerinden de gelir, teklif şeklinde de gelir. Teklif olarak geldiğinde, 'bizi ilgilendirmiyor' diyecek halimiz yok, ülkeyi ilgilendiriyor konu'' diye konuştu.

Kanun teklifiyle, bazı projelerin yapılması sırasında KDV muafiyeti getirildiğini anımsatan Yıldırım, şöyle devam etti:

''Uygulama, bu kanun yürürlüğe girdikten sonraki projeleri kapsıyor. Sağlık Bakanlığın uygulaması 25 yılı kapsıyor. Model, 'yap-kirala-devret' modelidir. Otoyollarda ise süre ve yatırım miktarı yarıştırılır. İşin yarıştırma şekli farklı olmakla beraber mahiyeti aynıdır. İkisi de KDV ile ilgili bir şeydir. KDV'den vazgeçmek kamunun alacağından vazgeçmek anlamına gelmiyor. Türkiye'nin borçlanma şartları bellidir. Bu parayı Türkiye Cumhuriyeti, 'risk primi' olarak başkalarına vermek zorundadır. Kamunun bu işte zararı değil yararı vardır.''-''KDV'nin mükellefi bu firmalar değil''

Teklifin tümü üzerinde söz alan AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan, Türkiye'de ''yap-işlet-devret'' modelinin başarıyla uygulandığını söyledi. Arslan, teklifin amacının, özel sektör dinamiklerini yatırıma daha hızlı yönlendirmek olduğunu söyledi.

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, 3 kanuna ilişkin değişikliğin aynı metinde verilemeyeceğini öne sürerek, ''Üçü ayrı ayrı verilebilir. Bu bir hükümet tasarısı olduğu için böyle gelmiş'' dedi.

AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber ise bu düzenlemenin çok daha önce yapılması gerektiğini belirterek, ''Gerçekten KDV'nin mükellefi bu firmalar değil. Siz sadece yarattığınız katma değerin üzerinden vergi ödersiniz. Bugün Batı Avrupa'nın birçok ülkesinde dönemsel olarak katma değer yükü mükelleflere ödetilmeye başlandı. Katma değer vergisi, sonuçta nihai tüketici tarafından ödenir ama burada KDV'yi peşin peşin hizmeti yapan firmalara yüklüyoruz'' diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, yasanın kanun teklifi olarak getirilmesinin yanlış olduğunu savunarak, ''Hiçbir bakanlığa gidilmemiş. Gelir-gider işlemleri yapılıyor. Mevcut yapılmış işlerinde bu kanun uygulanacak mı?'' dedi.

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay da ''Neden kanun tasarısı olarak sunulmasından çekiniliyor? Bu sorunun yanıtlanması gerekiyor. Hükümet, tasarı sunmakta çekingen ve ürkek. Bunu MİT yasasında, eğitimle ilgili yasal çalışmada gördük. Uzun yıllar herşeye 'hayır' diyen Maliye, buna nasıl diyecek acaba'' diye konuştu.

Advertisement