Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Dünya ülkeleri arasında silahlanma ve silah satış yarışı sürerken, 2007 ile 2011 arasında dünyada silah satış oranlarında yüzde 24 oranında artış olduğu açıklandı.

Dünyada etkisini sürdüren ekonomik krizin silah satışını ve alımını etkilemediği kaydedildi. Dünyada silah ithal eden ülkeler içinde 2011'de Hindistan yüzde 10 ile başı çekerken, Hindistan'ı yüzde 6 ile Güney Kore, yüzde 5 ile Pakistan ve Çin, yüzde 4 ile Singapur takip etti. Silah ithal eden ülkeler sıralamasında Asya ülkeleri başı çekerken, aynı ülkeler kendi silah endüstrilerini de kurarak bu alanda dışa bağımlılıktan da kurtulmak için çabalarını artırdı.-ABD en büyük güç

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü'nün (SIPRI) açıkladığı 2011'e ait istatistiklere göre, dünyada en fazla silah satan ülkelerin başında yüzde 30,49 ile Amerika Birleşik Devletleri geliyor. Rusya yüzde 23,7 ile ikinci sırada yer alırken, Almanya yüzde 9, Fransa yüzde 7, İngiltere yüzde 4, Çin yüzde 3 ve İspanya, İsveç, Hollanda, İtalya ile İsrail de yüzde 2 oranında silah satışı ile sıralamaya giriyor.

SIPRI'nın verilerine göre, dünyada 2002 ile 2006 yıllarına oranla, 2007 ile 2011 yılları arasında silahlanma yarışı yüzde 24 oranında artış gösterdi.-'Arap Baharı' silah satışını artırdı

Uzmanların görüşlerine göre, Arap ülkelerinde yaşanan ve "Arap Baharı" olarak adlandırılan ayaklanmalardan sonra bu ülkelerin silah alma oranları da arttı. ABD 2011 içinde Tunus ve Mısır'a silah satışını sürdürürken, Mısır'a 45 adet M-1A1 tankı sattı ve 125 tane tankın satışı için de anlaşma yaptı. SIPRI'nın raporunda, Avrupa ülkelerinin parlamentolarında bu ülkelere silah satışı ile ilgili tartışmalar yaşanmasına rağmen herhangi bir engelle karşılaşmadan satışlara devam edildi.-Suriye'nin tedarikçisi Rusya

Araştırmaya göre, Suriye'ye yapılan silah satışı da son 5 yılın en yüksek seviyesine ulaşırken, Suriye'ye silah satış oranı yüzde 580 oranında arttı. 2007 ile 2011 yılları arasında Suriye'ye satılan silahların yüzde 72'sinin Rusya'dan geldiği kaydedildi. Rusya, Suriye'ye savaş uçakları ile savunma füze sistemleri de teslim etti.

Kuzey Afrika ülkelerine yapılan silah satışları da yine 2002 ile 2006 dönemine oranla, 2007 ve 2011 arasında yüzde 273 oranında artış gösterdi. Aynı dönemde sadece Fas'a satılan silah sayısı yüzde 443 oranında arttı.

Dünyanın en büyük ordusuna sahip olan Amerika Birleşik Devletleri de silah satışının en büyük kısmını Suudi Arabistan'a gerçekleştirdi. Araştırmalara göre Suudi Arabistan her yıl silah için 40 ile 45 milyar dolar harcama yapıyor.

Hindistan da en fazla silah ithalatı yapan ülkelerin başında gelirken, daha önceki yıllarda dünyada en fazla silah ithal eden ülkelerin başında gelen Çin de artık silah satan ülkeler arasına girdi. Çin'in Pakistan ile Afrika ülkelerine silah sattığı bildirildi.

Bu arada SIPRI'nın raporunda, Türkiye, Güney Kore ve İsrail'in yerli silah üretimi ile ilgili çabalarını artırmak istediklerine vurgu yapıldı.

Yunanistan'ın silah alışını 2011 yılında önceki yıllara göre azaltmak zorunda kaldığı SIPRI'nın verilerine yansıdı. Yunanistan 2002 ile 2006 dönemine oranla 2007 ile 2011 yılları içinde silah alımını yüzde 18 oranında düşürdü. Bu rakamlara göre, Yunanistan dünyada silah alımı bakımından 4. ülke konumundan 10. sıraya geriledi. Ancak Yunanistan, 2011'de yeni konvansiyonel silah siparişi verdi.