Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

 Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, İran'ın petrol ihracatını durdurmasının petrol fiyatlarında artışa yol açacağı uyarısında bulundu.

Lagarde, düzenlediği basın toplantısında, İran'ın petrol ihracatında büyük bir kesinti olması halinde ekonomiler üzerinde şok etkisi yaratmasının kaçınılmaz olduğunu vurgulayarak, ''İran petrolünde kesinti, hiç şüphesiz bir süre için petrol fiyatlarının artmasına yol açacak'' dedi.

IMF Başkanı Lagarde, petrol fiyatlarındaki sert ve ani artışın, küresel ekonomi üzerinde ciddi sonuçlar doğurabileceğine işaret etti.

Fon, İran'ın petrol ihracatını durdurmasının petrol fiyatlarında yüzde 20-30 aralığında artışa neden olabileceğini tahmin ediyor.

Lagarde bu sabah Yeni Delhi'de bir konferansta yaptığı konuşmada, bazı ciddi zayıflıkların küresel finansal sistemi etkilemeye devam etmesine karşın finansal durumun yılın ilk dönemlerindeki kadar kaygı verici olmadığına dikkati çekmişti.

Küresel ekonomik durumun istikrarına yardımcı olmak için Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından alınan önlemlere atıfta bulunan Lagarde, ''Üç ay önce yakınında olduğumuz dipsiz uçurumdan yavaş yavaş uzaklaşıyoruz'' değerlendirmesinde bulunmuştu.

 

-"Küresel ekonomi uçurumdan uzaklaşıyor"

Lagarde, küresel ekonominin yavaş yavaş ''dipsiz uçurum''dan uzaklaştığını söyledi.

Lagarde, Yeni Delhi'de bir konferansta yaptığı konuşmada, bazı ciddi zayıflıkların küresel finansal sistemi etkilemeye devam etmesine karşın finansal durumun yılın ilk dönemlerindeki kadar kaygı verici olmadığına dikkati çekti.

Küresel ekonomik durumun istikrarına yardımcı olmak için Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından alınan önlemlere atıfta bulunan Lagarde, ''Üç ay önce yakınında olduğumuz dipsiz uçurumdan yavaş yavaş uzaklaşıyoruz'' dedi.

Lagarde, finansal kuruluşların bu krizde yüksek düzeyde yayılma etkeni olduğuna işaret ederek, ''Bu, bize reformların nereye odaklanması gerektiğini gösterdi. Finansal kuruluşlar, büyüme etkeni olmalı, büyümenin önünde tehdit değil'' dedi.

IMF'nin Fransız Başkanı Lagarde, konuşmasında Hindistan ekonomisine de değinerek, Asya'nın üçüncü büyük ekonomisine bütçe açığını azaltmanın yanı sıra havaalanı ve liman gibi alanlarda altyapısını geliştirmesi tavsiyesinde bulundu.

Hindistan hükümeti, 2011-2012 mali yılında gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 5,9'u düzeyinde bulunan bütçe açığını 2012-2013 mali yılında yüzde 5,1'e çekmeyi hedefliyor.