Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Uluslararası piyasalar, Çin'de şirket karlarının kötüleşmekte olduğunu gösteren raporlar ve Fed Başkanı Ben. S. Bernanke'nin ABD'de işsizlik oranının çok yüksek kalmaya devam ettiğini söylemesinden olumsuz etkileniyor. Asya hisse senetleri son bir haftanın en hızlı düşüşünü gösterirken, petrol değer kaybetti. Yen ise güç kazandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, dünkü yüzde 1.7'lik artışının ardından bugün Tokyo saati ile 13:47'de yüzde 0.5 aşağıda seyrediyordu. Japonya'da Topix Endeksi, içerdiği şirketlerin yüzde 78'inin temettü ödeme günü (ex-dividend) olması ile birlikte yüzde 1 düştü. Haziran vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı fazla bir değişiklik göstermezken, yen dolar karşısında yüzde 0.3 yükselerek dolar başına 82.93 seviyesine çıktı. Petrol fiyatları New York'ta yüzde 0.6 gerilerken, bakır yüzde 0.7'lik bir kayıp yaşadı.

Societe Generale SA, Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi için şirket karları 2012 yılı büyüme tahminini yüzde 5'ten sıfıra indirirken, Gome Electrical Appliances Holding Ltd. ve Jiangxi Copper Company Ltd.'nin karları düştü. Bernanke dün ABC News'a yaptığı değerlendirmede, ABD ekonomisindeki toparlanmanın garanti altına alınmadığını ve politika yapıcıların büyümeyi desteklemek için ilave tedbirler almayı gözardı etmediğini söyledi. Bugün ABD'de TSİ 15:30'da açıklanacak olan Şubat ayı dayanıklı tüketim mallari siparişlerinin, Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, yüzde 3.0 artması bekleniyor. Bu veri Ocak ayında yüzde 4.0 düşmüştü.

Beijing'de Union Life Asset Management Co. yatırım müdürü Larry Wan, "Yatırımcılar karların zayıf olmasını bekliyordu. Ancak karlar halen beklentilerin altında" dedi ve "Hisse senetleri bu yıl halihazırda, parasal gevşeme beklentilerine bağlı olarak oldukça yükseldi" değerlendirmesinde bulundu.