Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

En büyük bakır tüketicisi olan Çin'de talebin azaldığına dair işaretler metal fiyatlarını dört gün sonra ilk kez geriletti. Alüminyum ve çinko fiyatları da düştü.

3 ay teslim bakır Londra Metal Borsası'nda yüzde 1.1 düşerek ton başına 8,349 dolar oldu. Yine de bu çeyrekte fiyatlar yüzde 11 yüksek seyrediyor. Bu, 31 Aralık 2010'da sona eren 3 aydan beri en iyi performans.

New York Comex'te Mayıs teslim kontrat yüzde 0.8 düşerek 3.8495 dolar/lb oldu.

Seul'deki Tong Yang Securities'de metal trader'ı olan Lelia Kim, metalin Çin'in yavaşladığı endişelerinden etkilendiğini söyledi. Trader, diğer metallerin de ayı piyasasında olduğunu belirtti.

Standard Chartered'e göre Çin'in bakır talebi Ocak ve Şubat ayında bir önceki yıla oranla yüzde 26 arttı, ancak Aralık'taki yüzde 30'luk artışın altında kaldı.

Ülkenin en büyük metal üreticisi Jiangxi Copper, büyümedeki yavaşlamanın talebi daraltmasıyla ikinci yarıda karının yüzde 18 oranında düştüğünü bildirdi.

Çin'in ikinci büyük bakır üreticisi olan Tongling Nonferrous Metals Group yöneticisi ise bu yıl talebin 2008'deki krizden beri en yavaş artışı kaydedeceğini bildirdi.

Çin bu ay başında büyüme rakamlarını yüzde 8'den yüzde 7.5'a çekmişti.