Advertisement

Altın fiyatları, güçlenen doların alternatif yatırımlara olan talebi düşürmesi ile New York'ta geriledi.

ABD Temsilciler Meclisi lideri Cumhuriyetçi John Boehner, mali uçurumu engellemek için Başkan Barack Obama'ya yaptığı öneride yıllık geliri 1 milyon dolar olanlar için vergi artışının yapılabileceğini ve bunun karşılığında federal kamu harcamalarında düşüşe gidilmesini teklif etti. Dolar, altı Dövizlik bir sepet karşısında Japon seçimlerinde Shinzo Abe'nin galip gelmesi ve parasal genişleme ihtimalinin yükselmesi üzerine değer kazandı.

Nomura International Plc Londra analisti Saeed Amen, "Mali uçurum konusunda biraz daha pozitif haberler aldık. Aynı zamanda yıl sonunun yaklaşmasıyla likidite biraz daha az olacaktır ve yatırımcılar pozisyonlarını korumak isteyeceklerdir. Geçtiğimiz Aralık ayında yaşananlar gayet tabii yatırımcıların hafızasında olabilir" ifadelerini kullandı.

Şubat vadeli altının onsu New York saatiyle 07:18'de yüzde 0.2 düşerek 1,693.70 dolara geriledi. Spot altın ise yüzde 0.2 düştü ve 1,692.80 dolar oldu.

Altın vadelileri Aralık ayında yüzde 1.1 aşağıdan seyrederken üst üste 3. düşüş ayına doğru ilerliyor. Aralık 2011'de altın fiyatları yüzde 10 düşüş yaşamıştı. Külçe altın, küresel merkez bankalarının ekonomik teşvik önlemleriyle bu yıl yüzde 8.1 değer kazandı.