Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Borsa İstanbul 100 (BIST 100 ) endeksi, günü dünkü kapanışa göre 532.98 puanlık artışla 76,294.51 puandan tamamladı.

Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri dünkü kapanışa göre, ortalama yüzde 0.7 oranında değer kazanırken, bankacılık endeksi yüzde 0.26 değer kaybetti. Toplam işlem hacmi 3.91 milyar liraya ulaştı.

Borsa İstanbul'da gün içi volatilitenin oldukça yüksek seyrettiği bir gün oldu. Bunda yurt dışındaki hareketlilikle birlikte VOB'da haziran vadeli sözleşmelerde vade sonu işlemlerinin de etkili olduğunu belirten analistler, bu durumunun her vade sonunda görülmese de zaman zaman bu etkiyi bu şekilde hissedebildiğini belirtti.

Teknik açıdan bakıldığında ise önceki hafta BIST 100'de 77,750 civarında oluşan boşluğun doldurulmaya çalışıldığını gördüklerini ifade eden analistler, öncesinde 22 günlük hareketli ortalama endekste güçlü direnç oluşturduğunu ve bu boşluk doldurulamadan satış baskısı hissedildiğini kaydetti.

Analistler, gün sonunda kapanış seansı öncesinde 75,000 civarında bulunan endeksin günü, bu son beş dakikalık bölümde gelen alımlarla günü 76,294.51 puandan tamamlamasının dikkat çekici olduğunu belirterek, gelecek hafta açılışta bu etkiyi daha net şekilde görülebileceğini ifade ediyor.

Analistler, verilere bağlı olarak hareket eden piyasaların gelecek hafta ABD'de açıklanacak önemli verilere odaklanacağını belirtiyor. Yurt içinde enflasyon verisinin izleneceğini kaydeden analistler, ABD'deki ISM ve tarım dışı istihdamın parasal genişlemeye ilişkin sinyaller vermesi nedeniyle takip edileceğini vurguluyor.

AA