Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi günü dünkü kapanışa göre 845,86 puanlık düşüşle 74.772,34 puandan tamamladı.

Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri ortalama yüzde 1,12 oranında değer kaybederken, toplam işlem hacmi 2,4 milyar lira oldu. Haftanın ikinci yarısında olduğu gibi bugün de satışların yoğunlaştığı bankacılık endeksi günü yüzde 2,30 oranında değer kaybıyla tamamlarken, holding endeksi ise yüzde 0,46 oranında düşüş kaydetti.

Güne sınırlı düşüşle başlayan BIST 100 endeksi, gün içinde en yüksek 75.869,84 puanı gördükten sonra özellikle küresel piyasalarda doların gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında yükselmesiyle düşüşe geçerek, gün boyu alçalan kanal içinde hareket etti. Günü gördüğü en düşük seviyeden tamamlayan endeks, böylece analistlerin destek olarak nitelendirdikleri 75.100 puanın altında kapanış yapmış oldu.

Endeks üzerinde ağırlığı yüksek banka hisselerinde etkisini artıran satış baskılarının endeksin tepki yükselişlerini sınırlandırdığını ifade eden analistler, teknik olarak geçen haftaki yükselişte 75.100 seviyesinde bırakılan boşluğun kapandığına dikkati çekerek, önümüzdeki hafta yurt içinde açıklanacak dış ticaret ve enflasyon verilerinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını kaydediyor.

AA