Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Almanya'da fabrika siparişleri Ağustos ayında beklenmedik bir düşüş göstererek Avrupa Merkez Bankası'nın Euro Bölgesi'nde toparlanmanın "kırılgan" olduğu görüşünü desteklemiş oldu. 

Mevsimsel dalgalanma ve enflasyona uyarlanmış siparişler Temmuz ayından Ağustos ayına dek yüzde 0.3 gerilerken, Temmuz ayı rakamı yüzde 1.9'luk düşüşe revize edildi. Bloomberg anketine katılan 40 ekonomistin tahmin medyanı Ağustos ayında yüzde 1.1'lik artış bekliyordu. Siparişler bir yıl öncesine göre yüzde 3.1 yükseliş kaydetti. 

Bundesbank'tan geçtiğimiz ay yapılan bir açıklamada Avrupa'nın en büyük ekonomisinin "çok iyi" bir tüketici ortamından destek gördüğünü ama ekonominin 3. çeyrekte yavaşladığını belirtti. Alman ekonomisinin yaşadığı zorluklar arasında en büyük ticaret partneri olan Euro Bölgesi'nin rekor işsizlik yaşamaya devam etmesi ve ABD'de hükümetin kapalı kalması yer alıyor. 

Amsterdam'da bulunan ABN Amro Bank NV ekonomisti Aline Schuiling, "Her ne kadar Almanya küresel ticaretten diğerlerine göre biraz daha fayda görse de esasında toparlanma yavaş olacak. Yolda ABD hükümetinin kapanması gibi bazı engeller olsa da ekonomiyi tamamen durdurmayacak. Bu yılın ikinci yarısında küresel ekonomik büyümede hızlanmaya doğru ilerliyoruz" ifadelerini kullandı.