Advertisement

İETT ustalarının 1968'de, Şişli Atölyesi'nde 5 ay süren bir çalışma sonucu troleybüs haline getirerek "Tosun" adını verdiği nostaljik toplu taşıma aracı, 29 yıl sonra yeniden İstanbul yollarına çıkacak.

"Tosun" yarın İstanbul Kongre Merkezi'nde başlayacak "4. Toplu Ulaşım Haftası Transist 2013, 6. Ulaşım Sempozyumu ve Fuarı"ndaki açılışın ardından düzenlenecek bir törenle fuar alanında sergilenmeye başlayacak.

İETT tarafından, tamamen orijinaline bağlı kalınarak, 6 işçi ve 1 mühendisin 3 aylık çalışmasıyla yeniden üretilen troleybüsün, şoförü, bayan biletçisi ve kağıt biletleriyle o yılların tüm ayrıntılarını ve ruhunu yansıtması hedefleniyor.

İstanbullular'a 16 yıl hizmet veren ve 16 Temmuz 1984'te kullanımdan kaldırılan "Tosun", etkinliğin ardından İstanbul yollarında yeniden turistlere hizmet vermeye başlayacak.

Ulusal ve uluslararası alanda büyükşehir ve il belediyeleri, üniversiteler, deniz, kara, demiryolu ve raylı sistem ulaşımında ürün tedarik eden ve hizmet veren firmalar ile sivil toplum kuruluşlarının da katılacağı organizasyona ev sahipliği yapacak olan İETT, hafta boyunca çeşitli etkinliklerle toplu ulaşım konusuna dikkati çekmeyi hedefliyor.


- "Geçmişten Günümüze İETT Defilesi"

Erkan Eken'in koreografisinde gerçekleştirilecek olan "Geçmişten Günümüze İETT Defilesi" de, fuar kapsamında bu yıl ikinci kez düzenlenecek. Defilede, kuruluşundan bugüne kadar İETT çalışanlarının (vatman, şoför, biletçi) giydikleri üniformalardan örnekler, profesyonel mankenler tarafından sergilenecek.

Ayrıca resim, fotoğraf, karikatür, şiir, kompozisyon, kısa metrajlı film, toplu ulaşım araçları tasarımı ve toplu ulaşımda en iyi uygulama ve proje yarışması gibi birçok farklı etkinlik de, fuarda gerçekleştirilecek.

Geçtiğimiz günlerde hizmete alınan İETT Girişimcilik Otobüsü ile öğrencilere girişimcilik hakkında seminerler verilecek. Oturum başkanlığını İETT Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlı'nın yapacağı "Liseli Girişimciler Özel Oturumu"nda ise, alanında isim yapmış profesyonel yöneticiler konuşmacı olarak yer alacak.

Etkinlik 26 Aralık'ta sona erecek.