Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Borsa İstanbul 100 (BIST 100 ) endeksi günü banka hisseleri öncülüğünde 1.375,72 puan yükselerek 8 haftanın en yüksek kapanışı olan 65.573,50 puandan tamamladı.

Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri önceki kapanışa göre ortalama yüzde 2,14 oranında değer kazanırken toplam işlem hacmi 3,1 milyar lira oldu. Alışların yoğunlaştığı banka hisseleri ortalama yüzde 4,24 oranında yükseliş kaydederken holding endeksinin yükselişi ise yüzde 1,18 oldu.

Güne alıcılı başlayan Borsa İstanbul'da, BIST 100 endeksinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in açıklamalarının ardından jeopolitik risklerin daha fazla büyümeyeceğine ilişkin iyimserliğin arttığı ve özellikle banka hisselerinde alışların güçlendiği görüldü.

Endeks üzerinde etkili banka hisseleri içinde en fazla değer kazanan yüzde 6,33 ile Halkbank olurken, onu yüzde 4,93 ile Garanti Bankası, yüzde 3,92 ile Akbank ve yüzde 3,83 ile Vakıfbank hisseleri takip etti.

Analistler, yarın açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı ve sonrasında Başkan Janet Yellen'in açıklamalarının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını belirtiyor. BIST 100 endeksinin 64.100 puan üzerinde kalması durumunda yükseliş eğiliminin artarak devam edebileceğini öngören analistler, gelmesi muhtemel kar satışlarının etkisini artırması durumunda ise bu seviyenin destek olarak takip edileceğini dile getiriyor.

AA