Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Uluslararası Yatırımcıların katıldığı Bloomberg Küresel Anketi’ne göre Dünya ekonomisi, Euro Bölgesi ve gelişen piyasaların gerilemesi ve deflasyon riskinin artması ile 2 yılın en kötü durumunda seyrediyor.

Ankete bu hafta katılan katılımcıların yüzde 38’i küresel ekonomiyi ‘kötüleşiyor’ şeklinde tanımladı. Söz konusu oran, Temmuz ‘da yapılan bir önceki ankette aynı yönde yorumda bulunanların iki katı seviyesinde ve Avrupa’nın resesyona girdiği Eylül 2012’den bu yana en yüksek seviyede.

Ankete göre endişeler yüksek oranda Euro Bölgesi üzerinde yoğunlaşıyor. Katılımcıların yaklaşık üçte ikisi ekonominin zayıfladığını söylerken, yüzde 89’u bölgede dezenflasyon veya deflasyonu gelecek seneki enflayondan daha büyük bir tehdit olarak gördüğü belirtti. Katılımcılar Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) ve bölge hükümetlerinin durumu aşırı sıkı politikalar gözeterek kötüleştirdiğini belirtirken, daha az sayıda katılımda AMB Başkanı Mario Draghi ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel’e yönelik güven duyduğunu ifade etti.

Katılımcılardan Seul’daki Shinhan Bank kıdemli portfolyo yöneticilerinden Sanwook Lee, “Euro Bölgesi ekonomisi geriledi ve eğer merkezdeki Avrupa ülkelerinden mali politika girişimleri gelmezse daha da kötüleşecek” dedi.

Bloomberg anketine katılan 510 yatırımcı, trader ve analistin üçte biri Avrupa’nın küresel ekonomi içindeki tek endişe kaynağı olmadığını belirtti. İletişime geçilenlerin yarısından fazlası BRIC ekonomilerindeki durumun (Brezilya, Rusyai Hindistan ve Çin) kötüleştiğini ifade etti. Temmuz ayında ise aynı şekilde yorum yapanların oranı yüzde 36 seviyesindeydi.