Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Karşılıklı taşımacılık yapmak üzeren İran topraklarına giren Türk araçlarından bu geceden itibaren akaryakıt fiyat farkı litre başına 1,60 eurodan 0,30 euroya düşürülecek. Transit taşımacılık faaliyetlerinde 1 Şubat 2015'ten itibaren mühürleme uygulamasına geçilmek suretiyle İran topraklarına giren Türk taşıtlarından akaryakıt fiyat farkı adı altında herhangi bir ücret alınmayacak.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve İran İletişim ve Enformasyon Bakanı Mahmud Vaizi, Ankara Palas'ta bir araya geldi.

Yılmaz ve Vaizi, burada Türkiye ile İran arasında akaryakıt fiyat farkı uygulamasından kaynaklanan sorunların çözümüne yönelik olarak yürütülen görüşmelere ilişkin toplantı zaptını imzalandı.

Buna göre, transit taşımacılık faaliyetlerinde 1 Şubat 2015'ten itibaren mühürleme uygulamasına geçilmek suretiyle İran topraklarına giren Türk taşıtlarından akaryakıt fiyat farkı adı altında herhangi bir ücret alınmayacak. İkili taşımacılık yapmak üzeren İran topraklarına giren Türk araçlarından bu geceden itibaren akaryakıt fiyat farkı litre başına 1,60 eurodan 0,30 euroya düşürülecek.

Tüm sınır kapılarında ilk gelen ilk geçer kuralı uygulanacak.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye ve İran arasında taşımacılıktaki akaryakıt fiyat farkı konusunda sağlanan mutabakata ilişkin, "Bundan sonra da karşılıklı çalışmalarla çok daha uygun bir ortam oluşturma konusunda da kararlılığımız var. Uzun süredir tartıştığımız bir sorunu ortadan kaldırmış olmaktan dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz" dedi.

Bakan Yılmaz ve İran İletişim ve Enformasyon Bakanı Mahmud Vaizi, Türkiye ile İran arasında akaryakıt fiyat farkı uygulamasından kaynaklanan sorunların çözümüne yönelik olarak yürütülen görüşmelere ilişkin toplantı zaptının imza töreni sonrasında açıklamalarda bulundu.

Yılmaz, iki ülke arasında varılan mutabakatın birçok sahada faaliyet gösterenleri, özellikle de yük taşıyan tır ve kamyon şoförlerini yakından ilgilendirdiğini söyledi.

İran'la ticaret hacmini artırma, 30 milyar dolar ve ötesine geçme hedefleri bulunduğunu vurgulayan Yılmaz, bu hedefi yakalamak için ulaşımın daha rahat gerçekleşmesi gerektiğini ifade etti.

Akaryakıt fiyat farkıyla ilgili ciddi sorunlar yaşandığını anımsatan Yılmaz, bu nedenle sınır kapılarında uzun kuyruklar oluştuğunu anımsattı. Yapılan görüşmeler sonunda uzlaşmaya vardıklarını dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti:

"Akaryakıt fiyat farkını çok düşük seviyelere, 30 sentlere kadar düşüren bir uzlaşma sağladık. Bu geceden başlayarak karşılıklı ulaşımda bu problem tamamen kalkmış oluyor. Transit ticarette ise şubatın başından itibaren mühürleme suretiyle bu sorun aşılmış olacak. Kamyoncularımız Türkmenistan'dan girdiklerinde Türkiye'ye kadar 4 günlük bir süre tanınıyordu, bunu 2 güne indirerek o konuyu da rahatlatmış oldu. Bundan sonra da karşılıklı çalışmalarla çok daha uygun bir ortam oluşturma konusunda da kararlılığımız var. Uzun süredir tartıştığımız bir sorunu ortadan kaldırmış olmaktan dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz."

- "İki ülke de gerekli esnekliği gösterdi"-

Mahmud Vaizi de bu mutabakatın iki ülke kamyoncularına kolaylık sağlamaya ve adaletli bir yöntem geliştirmeye yönelik olduğunu söyledi.

İki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmedeki en önemli adımlardan birinin taşımacılıkta kolaylık sağlamak olduğuna işaret eden Vaizi, bu süreçte iki ülkenin de özel sektörlerinin daha rahat işbirliğinde olmaları için gerekli esnekliği gösterdiğini belirtti. Vaizi, "Bu mutabakatın en önemli mesajlarından biri de şudur: İki ülke arasındaki siyasi işbirliği alanı öyle seviyeye gelmiştir ki herhangi bir sorunu kolaylıkla çözebiliyoruz" diye konuştu.

Gümrük alanında da bazı kolaylıklar için gerekli görüşmeleri yaptıkları bilgisini veren Vaizi, yeni bir gümrük kapısı üzerinde müzakereler yaptıklarını dile getirdi. Vaizi, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli'nin Tahran'a ziyarette bulunması konusunda mutabık kaldıklarını belirtti.

İlaç ve sağlık alanındaki işbirliğine ilişkin verimli görüşmeleri olduğunu ifade eden Vaizi, bu çerçevede Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun Tahran'a ziyaretine ilişkin olarak uzlaştıklarını söyledi.

Vaizi, şubat ayının ilk haftasında Tahran'da tekstille ilgili büyük bir fuar gerçekleşeceğini belirterek, ekonomiyle ilgili bakanları İran'a davet etti.

İmza törenine, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı da katıldı.

AA