HABERLER ABONE OL

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Lisa Cook Çarşamba günü yaptığı açıklamada, işsizlik oranında daha fazla artış olmadan ABD enflasyonunun düşmeye devam etmesi gerektiğini söyledi.

Cook, ABD'nin "yumuşak inişine" ilişkin kanıtların sıralandığını hissettiğini, Fed'in en son tercih ettiği enflasyon ölçüsünün merkez bankasının yüzde 2 hedefi karşısında yüzde 2,6 olduğunu ve işsizlik hedefinin yüzde 4,1 olduğunu söyledi.

Cook, "Temel tahminim, işsizlikte daha fazla artış olmaksızın enflasyonun zaman içinde hedefe doğru ilerlemeye devam edeceği yönünde" dedi.

Cook, yumuşak inişlerin ekonomi tarihinde nadir görülmesine rağmen, işsizlik oranında henüz önemli bir artış olmadan enflasyondaki hızlı düşüşün iyiye işaret olduğunu ve Fed'in para politikasını gevşetmeye başlama kararında doğru zamanlamayı almasına prim verdiğini söyleyerek:

"ABD'de şu ana kadar gördüklerim yumuşak inişle tutarlı görünüyor. Enflasyon zirveden önemli ölçüde düştü ve işgücü piyasası yavaş yavaş soğudu ancak güçlü kalmayı sürdürüyor."

Fed'in bir sonraki toplantısı 30-31 Temmuz'da yapılacak ve yatırımcılar faiz indirimlerinin Eylül ayındaki toplantıdan hemen sonra başlamasını bekliyor.

Advertisement