Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Dolar yen karşısında, güvenli liman talebinin düşmesi ve Fed’in faiz artırımının bu yıl yapılacağına yönelik duruşunda değişiklik yapmayacağı spekülasyonları ile dünkü kazançları koruyor.

Euro, Yunanistan’d seçimlerden zaferle çıkan Syriza partisinin kemer sıkma karşıtı gündemini ülkeyi eurodan çıkmaya zorlamadan yürüteceği spekülasyonları ile dün 11 yılın düşüğünden ralli yapmasının ardından güçlü seviyesini koruyor. Euro yen karşısında, dün 2 ayın en büyük yükselişini gerçekleştirmesinin ardından kazançları genişletiyor. Avustralya doları, özel bir iş dünyası güveni göstergesinin Temmuz’dan bu yana en zayıf seviyeye yakın seyretmesinin ardından 5 buçuk yılın en düşüğüne yakın seyrini sürdürüyor.

Sydney’deki Westpac Banking Corp. para birimi ve emtia stratejisi yöneticisi Robert Rennie, “ABD doları destek görmeyi sürdürüyor ve öngörülebilir gelecekte de devam edecek. Diğer merkez bankalarının çok daha agresif olma ihtiyaçları, dolardaki yükselişin dinamiği olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Dolar yen karşısında, Pazartesi yüzde 0.6 yükselmesinin ardından Tokyo saati ile 11:36’da 118.31 yenden işlem gördü. Euro dolar karşısında, dün 1.1098 dolar ile Eylül 2003’ten bu yana en düşük seviyeyi görmesinin ardından yüzde 0.1 yükseliş ile 1.1244 dolar seviyesine geldi. Euro yen karşısında, dün 130.15 yen ile Eylül 2013’ten bu yana en zayıf seviyeyi görmesinin ardından 132.98 yen seviyesinde yatay bir seyir izliyor.

Fed yetkilileri bugün iki gün sürecek toplantı için bir araya gelecek.