Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Sanayi metalleri, petrolün altı yıla yakın bir sürenin en düşük seviyeye gerilemesi ve doların yükselmesinin ardından geriliyor. ABD dolarındaki yükseliş dolar ile fiyatlanan emtiaya talebin düşmesine yol açıyor.

Nikel, bakır ve kurşun, her biri en az 1.4 değer kaybetti. Dolar 10 önemli para birimi karşısında, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ekonomi ve iş piyasası değerlendirmesini yükseltmesinin ardından yatırımcıların faizlerin artırılmasına yönelik görünümü değerlendirmeleri ile en az 2004’ten bu yana en yükseğe yakın seviyede tutunuyor. Petrol, Çarşamba günü yüzde 3.9 düşmesinin ardından New York’ta, Mart 2009’da bu yana gördüğü en düşüğe yakın seviyeden işlem görüyor.

Sydney merkezli Mine Life Pty. kıdemli kaynak analisti Gavin Wendt, “Piyasalar, bir kez daha Fed’in bir sonraki hamlesinin faizleri yükseltmeye yönelik olacağına inandı. Bu, ABD dolarının yeniden güçlenmesi sağlarken emtia fiyatlarının zayıflamasına yol açıyor” dedi.

Üç ay vadeli bakır kontratı yüzde 1.3 düşerek, Londra Metal Borsası’nda (LME) Hong Kong saati ile 15:05’te ton başına 5,413.50 dolardan alıcı buldu. Bakır, Eylül 2011’den bu yana en sert aylık düşüşü kaydetmeye hazırlanıyor.

Mart ayı vadeli bakır kontratı, New York’ta yüzde 1.1 gerileyerek pound başına 2,4515 dolara geriledi. Nisan ayı vadeli bakır kontratı Şanghay’da yüzde 0.9 düşerek ton başına 39,320 yuandan (6,293 dolar) kapanış yaptı.

Kalay haricinde LME’de işlem gören tüm metaller gerileme gösterdi.