Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(21:40'da güncellendi)

Gün boyunca 2.45-2.46 seviyelerinde seyreden Dolar/TL , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası'nın faiz politikalarını sert bir dille eleştirmesinin ardından yükselerek, 2.49 düzeyine kadar çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) dün yaptığı 25 baz puanlık faiz indiriminin yeterli olmadığını belirtirken "TCMB faiz konusunda yanlış yapıyor" diye konuştu.

Erdoğan "''Bizim Merkez Bankasının bağımsızlığına bir sözümüz yok, ayrı bir konu. Ama nereye kadar yok? Ülkenin ve milletin menfaatlerini koruduğu yere kadar yok. Bu konuda bir yanlış gördüğümüz, eksik gördüğümüz zaman sözümüzü söylemekten asla çekinmeyiz. Burada bir kez daha ifade ediyorum, yani bize karşı bir bağımsızlık mücadelesi veriyorsun da başka bir yerlere karşı bağımlılığın mı var? Bir de bunu söyle" açıklamalarında bulundu.

Cumhurbaşkanı'nın konuşması öncesi saat 15:50'de 2.4650 seviyelerinde yatay bir hareket izleyen Dolar/TL, konuşmanın ardından hızla yükselerek, saat 17 itibariyle 2.49 düzeyine çıktı. En yüksek 2.4913'ü gören kur, saat 21:38 itibariyle yüzde 1'lik yükselişle 2.4890 oldu.

Türk Lirası böylece gelişen piyasa para birimleri arasında bugün dolar karşısında en çok kaybeden ikinci kur oldu. Brezilya reali yüzde 1.45'lik kayıpla dolar karşısında en sert kaybı yaşayan gelişen piyasa para birimi olurken, Arjantin Pesosu yüzde 0.27'lik kayıpla real ve TL'yi takip etti.

Petrol fiyatlarındaki düşüş ve siyasi riskler nedeniyle geçen yıldan bu yana sert bir şekilde değer kaybeden Rus rublesi ise bugün dolar karşısında yüzde 2.42 değer kazandı.

(21:40'da güncellendi)

BloombergHT.com Editörü
Enes Tunagür
etunagur@bloomberght.com