Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Görüşmelerle ilgili bilgi sahibi iki kişinin ifadesine göre ABD Adalet Bakanlığı, Döviz piyasaları manipülasyonu yönelik soruşturma geçiren her bir bankadan yaklaşık 1 milyar dolar alabilir.

Söz konusu rakam anlaşma görüşmelerinde bir başlangıç noktası. Zira bazı bankalardan 1 milyar dolardan daha fazla veya az bir miktar talep ediliyor. Kaynaklardan biri, sürecin başından beri işbirliği içinde olan bir bankadan daha düşük bir miktar ödemesinin istendiğini ifade etti. Toplam yaklaşık 14 milyar dolarlık bir ceza tutarının masada olduğu belirtilirken, rakamın önemli ölçüde değişebileceği de ifade edildi.

Öte yandan aynı kaynaklar bankaların mortgage destekli menkul kıymetler için olanlar dahil olmak üzere bazı önceki müzakerelere göre daha ısrarcı olduklarını ifade ettiler. Dolayısıyla ödeyecekleri son cezalar düşük olabilir.

Görüşmeler, ABD’nin bazı bankalara yönelik döviz piyasasında kanuna aykırı faaliyet gerçekleştirdikleri suçlamalarını çözüme kavuşturacak anlaşmaları beraberinde getirebilir. Bu bankalar arasında Barclays Plc, Citigroup Inc., JPMorgan Chase & Co., Royal Bank of Scotland Group Plc ve UBS Group AG yer alıyor.

Dünya genelinde döviz manipülasyonuna yönelik soruşturmalar kapsamında 6 banka regülatörlere yaklaşık 4.3 milyar dolar ödemeyi kabul etti.