Advertisement

Yüzlerce Rus bankası, ekonomik krizin kötüleşmesi ve merkez bankası tasfiyesinin bankaları birleşmeye ve kapanmaya zorlaması ile yok olmaya ilerliyor.

Yüksek faiz oranları ve Ukrayna krizi ile ilgili uygulanan yaptırımlar, Rusya’nın 820’den fazla bankasını sıkıştırıyor. Merkez bankası Elvira Nabiullina, kötü yönetilen ve yetersiz sermayeli bankaları rekor bir hızda kapatıyor.

Moskova merkezli danışmanlık şirketi Macro Advisory yöneticilerinden Christopher Weafer, “Rusya’nın aşırı fazla lisanslı bankası bulunuyor. Bu sayıyı 200 ile 300 arasına düşürmek pozitif bir adım olur” dedi.

Weafer, “Zayıf bankaların ortadan kaldırılması, ekonomiyi kredi uygulamalarının iyileştirilmesi yoluyla destekler, yolsuzluğu düşürür ve şeffaflığı artırır” diye konuştu. Banka sayısının düşürülmesi, OAO Sberbank ve VTB Group gibi devletin sahip olduğu en büyük şirketlerin hakimiyetini güçlendirir.

Öte yandan orta ölçekli bankalar, rakiplerini devralmaya hazır olduklarını ifade ediyorlar. Bu durum, bir birleşme dalgasını teşvik edebilir.