Advertisement
EKONOMİK VERİLER VE GÜNDEM ABONE OL

Çin’in en geniş kapsamlı yeni kredi göstergesi, Haziran ayından Ocak ayından bu yana en büyük arışı kaydetti. Hükümetin yerel yönetim finansmanını desteklemesi ve merkez bankasının parasal gevşemeyi hızlandırması kredilerdeki artışta etkili oldu.

Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) verilerine göre, banka kredileri ve sabit olmayan kredileri içeren toplam finansman, 1.86 trilyon yuan (300 milyar dolar) seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu rakam Bloomberg anketine katılan 23 ekonomistin tüm tahminlerini aştı.

Yerel yönetimler için finansman sağlamadaki kuralların gevşetilmesi ve gösterge faiz oranlarının rekor düşük seviyede olması kredi talebini destekliyor. Ekonominin büyüme oranınun geçtiğimiz çeyrek dönemde yüzde 6.8’ye yavaşladığı tahmin ediliyor. Hisse senedi piyasasındaki gerileme bir noktada hisse senedi değerlemelerinden yaklaşık 4 trilyon dolar götürerek güveni zayıflatmıştı.

Hong Kong’daki Mizuho Securities Asia Ltd. baş Asya ekonomisti Shen Jianguang, “Veri olumlu bir sinyal verdi. Ekonomi, yatırımların ivmelenmesi ile toparlanıyor. Yerel yönetim finansmanı kurallarının gevşetilmesi üçüncü çeyrekte altyapı yatırımlarını teşvik etmeye devam edecek” diye konuştu.