Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD Merkez Bankası Fed'in olası faiz artışının gelişmekte olan ülkelerin kredi temelleri üzerindeki baskıyı artırabileceğini belirtti.

Gelişmekte olan ekonomilerdeki Döviz borcu riskine dikkati çeken Fitch, "Finansal kuruluşlar açısından, Türkiye döviz cinsinden yüksek borçluluk seviyesiyle öne çıkıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Raporda, Avrupa'da daha olumlu bir büyüme görünümü olduğunu ifade ederek "Euro Bölgesi'nde işsizliğin yüksek seyretmesine ve Yunanistan'ın halen risk oluşturmasına rağmen, 2015'te büyümenin geçen yılki yüzde 0,9'dan yüzde 1,6'ya yükselmesini bekliyoruz. Şirketler sermaye yatırımları konusunda halen temkinli" ifadelerine yer verildi.

Raporda ayrıca, “Emtia fiyatlarındaki düşüşün devam etmesi halinde gelişmekte olan ekonomiler içerisinde bazı negatif reyting eylemlerine gidilebileceğinin” altını çizen Fitch, “Brezilya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki petrol üreticilerinin fiyatlardaki düşüşlerden olumsuz etkilendiğini” de belirtti.