Advertisement
EKONOMİK VERİLER VE GÜNDEM ABONE OL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) resmi rezerv varlıkları, haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,9 azalarak 119,6 milyar dolara geriledi.

TCMB'nin, 2015 haziran dönemine ilişkin "Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi" verilerine göre, söz konusu dönemde TCMB'nin resmi rezerv varlıkları, haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,9 azalarak 119,6 milyar dolar oldu. Söz konusu tutar mayıs ayında 120,7 milyar dolar düzeyindeydi.

Bu dönemde, alt kalemler itibarıyla döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 0,6 azalarak 99,2 milyar dolar, altın cinsinden rezerv varlıklar ise yüzde 2,4 azalarak 18,9 milyar dolar oldu.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası'nın önceden belirlenmiş döviz yükümlülükleri (döviz kredileri, menkul kıymetler, Kredi Mektuplu Döviz Tevdiat Hesapları-KMDTH) bir önceki aya göre 10 milyon dolar gerileyerek 8,1 milyar dolara indi.

Bu tutarın 4,2 milyar dolar anapara, 3,9 milyar doları faizlerden oluştu. Açıklamada, söz konusu anapara ve faiz yükümlülüklerinin 596 milyon dolarının bir ay, 1,5 milyar dolarının 2-3 ay ve 6 milyar dolarının 4-12 ay içerisinde ödeneceği belirtildi.

Şarta bağlı döviz yükümlülükleri, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (kalan vadesi bir yıldan uzun KMDTH, bankacılık sektörünün döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıkları ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 0,2 azalarak 76,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

AA