Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Türkiye'nin sanayi üretimi Haziran'da aylık bazda yüzde 2.4 artarak, beklentinin üstünde gerçekleşti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı yüzde 0.8 artış düzeyindeydi. Sanayi üretimi yıllık bazda da yüzde 5.5 artarak tahminlerin oldukça üstünde geldi. Sanayi üretimi böylece Eylül 2014'ten bu yana aylık bazda en yüksek seviyeye çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış hesaplamada, haziranda bir önceki aya göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 1,3, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,3 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 3,4 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,5 artış gösterdi. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde yıllık bazda, madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 6,6 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 6,9, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,4 artış kaydetti.

Öte yandan, arındırılmamış sanayi üretim endeksi, haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,38 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında, haziranda aylık bazda en yüksek artış, yüzde 13,3 ile dayanıklı tüketim malı imalatında görüldü.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında haziranda bir önceki aya göre en yüksek artış, yüzde 13,3 ile dayanıklı tüketim malı imalatında oldu.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, haziranda bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 32,9 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 19,8 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı, yüzde 12 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı takip etti.

İmalat sanayinde haziranda bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 8,5 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatında yaşandı. Bu düşüşü, yüzde 4,6 ile içeceklerin imalatı, yüzde 2,2 ile giyim eşyalarının imalatı izledi.

Bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi yüzde 1,6, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise yüzde 3,9 arttı.