Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Amerikalı milyarder yatırımcı Warren Buffett'ın holding şirketi Berkshire Hathaway, ABD merkezli çelik şirketi Precision Castparts'ı 37.2 milyar dolara satın alıyor.

Yapılan açıklamaya göre Buffett'ın firması hisse başına 235 dolar nakit ödeyecek. Bu rakam da enerji fiyatlarındaki düşüşün ardından son 12 ayda yüzde 17 değer kaybeden şirketin Cuma günkü kapanış fiyatından yüzde 17 fazla olacak.

Bu satış, Omaha, Nebraska merkezli firmasını son yıllarda yeni satın almalarla büyüten Buffet için de en büyük anlaşmalardan biri olacak.

Wedgewood Partners'da aralarında Berkshire'ın hisselerinin de bulunduğu 11 milyar dolarlık yatırımı yöneten David Rolfe "Bu doğal olarak on yıllar boyunca etkisi sürecek bir iş. Bazı müşterileriyle bu tür uzun vadeli ilişkilerini sürdürüyorlar" diye konuştu.

1949 yılında kurulan Previson Castparts, havacılık ve savunma sektörleri için kolayca kaynatılabilen çelik parçalar üretiyor.

ABD'nin en büyük alt yapı şirketlerinden Precision Castparts Corp'un piyasa değeri Cuma günü kapanışı itibariyle 26,7 milyar dolar