Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Hong Kong'da işlem gören Çin hisse senetleri bir ayın en çok yükselişini gösterdi. Yükseliş Çinli yetkililerin ülkenin yavaşlamasının önüne geçebilmek adında Yuan referans kurunu düşürmesinin ardından geldi. 

Hong Kong'daki Hang Seng China Enterprises Endeksi in Hong Kong tırmanışını 3. güne taşırken ilk seansı yüzde 1,5 yükselişle 11,461.84 seviyesinden tamamladı. PetroChina Co ve Jiangxi Copper Co. şirketlerinin hisseleri  yüzde 3'ten fazla yükselirken enerji ve malzeme şirketlerinin yükselişine öncülük ettiler. China Southern Airlines Co. hisseleri ise yüzde 17 geriledi. Gerilemede zayıf yuanın, dolar cinsinden borçlanılan hizmet maliyetini artıracağı endişesi etkili oldu.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin, ihracattaki sert düşüşün ile birlikte para birimi yuanda son 20 yılın en hızlı devalüasyonunu gerçekleştirdi ve Mart ayından bu yana fiili dolara endeksli seyri sonlandırdı. Çin merkez Bankası (PBOC) yuanın günlük referans kurunu yüzde 1.9 hızda düşürdü ve bunun sonucu yuan, resmi ve piyasa kurlarının birleştirildiği Ocak 1994'ten bu yana en hızlı bir günlük düşüşünü gerçekleştirdi.

Ülkenin en geniş kapsamlı yeni krediler göstergesi geçtiğimiz ay ekonomist beklentilerini ıskaladı. Haftasonu açıklaanan dış ticaret verisinde ise ihracatın Temmuz ayında bir yıl öncesine göre yüzde 8.3, ithalatın ise yüzde 8.1 gerilediği görüldü. Üretici fiyatları ise 2009'dan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Şangay Bileşik Endeksi, pazartesi günü yüzde 4.9 yükselmesinin ardından ilk seansı yüzde 0.4'lük düşüşle kapattı. CSI 300 Endeksi ise ilaç ve finans şirketleri öncülüğünde yüzde 0.5 geriledi. Hong Kong'daki Hang Seng Endeksi ise yüzd3 1 yükseldi.