Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Batı Teksas türü ham petrol (WTI) altı yılın en büyük düşüşünü yaşadı ve varil başına 43 dolara indi. “Tahvil kralı” Jeff Gundlach petrol fiyatlarının varilin 40 dolara düşmesi durumuna kaşın ciddi uyarılarda bulunmuştu.

Gundlach bir sunumu sırasında “Umarım 40 dolara ulaşmaz çünkü o zaman dünyada sadece ekonomi değil başka bir şeyler de gerçekten ters gidiyor demektir. Açıkça söylemek gerekirse jeopolitik sonuçlar oldukça korkutucu olabilir” dedi.

Ambrose Evans- Pritchard geçen hafta Telegraph’ta dünya çapında bir gösterge olan Brent petrolün varilinin 50 doların altına düşmesiyle sadece Norveç hükümetinin bütçelerini dengelemek için yeterli gelire ulaşacağına değindi.

Düşük petrol fiyatları yüzünden meydana gelmiş potansiyel küresel bir istikrarsızlığa ilaveten Gundlach “Eğer petrol varili 40 dolar civarına düşerse ABD tahvili yüzde 1'e düşecek. ” diye ekledi. 10 yıllık tahvil salı günü yüzde 2.14 civarında kapandı.

9 Aralık 2014 günü Batı Teksas petrolü varili neredeyse 65 dolardı ve Gundlach petrol düşüyor gibi gözüktüğünü söyledi ve şakayla karışık petrolün yukarı çıkmaya başladığında dibi bulacağından bahsetti.

En sonunda Batı Teksas petrolü Mart ortalarında 43 dolara düştü ve baharın çoğuyla yaz başını 60 dolar seviyelerinde geçirdi. Salı günü Batı Teksas petrolü yüzde 4 ile altı yılın en sert düşüşünü yaşadı ve varili 43 doların altına düştü.

Geçen ay piyasanın arz fazlası ve Çin ekonomisin yavaşlamasıyla mücadele ettiği dönemde petrol ve de emtia fiyatları yeniden düşüşe geçti.

Tüm bu dış faktörler, neredeyse yedi yıldan beri ilk defa faiz politikasını değiştirmeyi değerlendiren Fed’in sıkılaşmayı ertelemesine yol açıp açmayacağının tartışılmasına yol açıyor.