Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Bloomberg anketine göre Çin ekonomisi resmi verinin işaret ettiğinden ve potansiyelinden daha yavaş bir büyüme gösteriyor. Bu da politika yapıcıların teşvik çabalarını neden hızlandırdığını açıklamaya yardımcı oluyor. Yuanın zayıflatılması ihracatı destekleme çabası olarak görülüyor.

Geçtiğimiz hafta Bloomberg anketine katılan 11 ekonomistin medyan tahminine göre ekonomi ilk yarı yılda yüzde 6.3 genişledi. Ancak resmi veriye büyüme yüzde 7 seviyesinde.

Katılımların tüm yıl için verdikleri yanıtlar yüzde 6.6’lık bir büyüme sinyali verdi. Katılımcılardan resmi veri için olan beklentileri değil reel büyüme oranlarını için tahminleri soruldu. Ekonomistler Çin’in potansiyel büyüme hızının 2015 için yüzde 7 olduğunu belirttiler.

Potansiyel ve tahmini reel oran arasındaki genişleme farkı hükümetin gevşek para politikası ile frenlemeye çalıştığı döngüsel yavaşlamaya işaret ediyor. Hükümet öte yandan mali desteği artırırken, para birimini zayıflatıyor. Bloomberg’in aylık gayrisafi yurtiçi hasıla göstergesi bu yıl sürekli yüzde 7’nin altında seyretti ve Temmuz’da yüzde 6.6’lık bir hıza işaret etti.

Frankfurt’taki Helaba Bankası ekonomistlerinden Patrick Franke, “Hükümet ve merkez bankasının bu yıl şimdiye kadar aldığı aksiyonlar ekonomik büyüme ile ilgili belli seviyede bir endişeye işaret ediyor. Bu da gerçek büyümenin yüzde 7’lik büyüme hedefinin altında olduğunun farkında oldukları sinyali veriyor gibi görünüyor” dedi.