Advertisement
EKONOMİK VERİLER VE GÜNDEM ABONE OL

Japonya ihracatındaki artış Temmuz ayında yavaşlayarak yabancı talebin dünyanın üçüncü en büyük ekonomisine fazla bir destek sağlamadığı sinyali verdi.

Maliye Bakanlığı’nın Çarşamba günü açıkladığı verilere göre sevkiyat değerleri bir yıl önceye göre yüzde 7.6 artış kaydetti, Haziran ayındaki yüzde 9.5’lik yükselişten yavaşlama görülmüş oldu. İhracat hacmi yüzde 0.7 geriledi.

Japonya ekonomisi geçtiğimiz çeyrek dönemdeki daralmadan çıkmada güçlük çekiyor. Bunda tüketimin zayıf bir seyir izlemesi ve ihracatta 4 yılın en büyük düşüşünün görülmesi etkili oluyor. Çin’de yavaşlamanın da olumsuz etkileri ile birlikte Japonya’nın en büyük ticaret ortağı Çin’e yaptığı ihracat hacmi otomobil talebinin zayıflaması ile düşüşü 6. aya taşıdı.

Itochu Corp. ekonomistlerinden Atsushi Takeda, “İhracatta ivmelenme işareti yok. Ekonomi Temmuz-Eylül döneminde toparlanabilir. Tüketim ve sermaye harcamaları yükseliş gösterebilir. Ancak toparlanma güçlü olmayabilir çünkü ihracat durağan görünüyor” dedi.

Yen dolar karşısında Tokyo saati ile 09.22’de 124.38 yenden işlem gördü.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler ihracatın Temmuz’da yüzde 5.2’lik bir artış göstereceğini öngörmüştü. İthalat yüzde 3.2 geriledi ve 268.1 milyar yenlik (2.2 milyar dolar) açık oluştu.