Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Sterlin, İngiltere Merkez Bankası'nın (BOE) para politikasına geçtiğimiz altı ay boyunca muhalif görüşe sahip tek kişi olan Ian McCafferty'nin, faiz artırımı çağrısından vazgeçmesi ve yetkililerin büyüme ve enflasyon tahminlerini azaltması ardından düştü.

Sterlin, Para Politikası Kurulu'nun (MPC) dokuza sıfır oyla faizleri rekor düşük seviye olan yüzde 0.5 düzeyinde tutma kararı ardından, 16 önemli paranın ikisi dışında tamamı karşısında değer kaybetti. Söz konusu karar, enflasyonun yıl sonuna kadar yüzde 1'in altında seyredeceği gibi bir dzi ekonomik tahmini de beraberinde getirdi.

BOE yetkilileri, sterlindeki son düşüşün, İngiltere'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği referandumuna ilişkin riskleri yansıtabileceğini ifade etti. Sterlin, BOE Başkanı Mark Carney'nin “tüm MPC, gelecek faiz hamlesinin yukarı yönlü olacağını düşünüyor” şeklindeki ifadesi ardından, dolar karşısındaki kayıplarını sildi.

Londra'da Deutshce Bank AG Döviz stratejisti Daniel Brehon, “BOE dış risklerin ve güçlüklerin yaklaştığını görüyor ve bu sürüklenmeyi dengeleyebilmek için büyük bir ihtimalle faizleri uzun bir süre düşük tutacak” dedi. Brehon, Deutsche Bank'ın sterlinde aşağı yönlü beklentisini koruduğunu belirtti.