Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), 1,9 milyar avro ile geçen yıl en büyük yatırımı Türkiye'de yaparken, 6 şirketten de hisse alımı gerçekleştirdi

AA muhabirinin, Ernest and Young kaynaklarından elde ettiği verilere göre EBRD, geçen yıl Türkiye'deki enerji, finansal hizmetler, ulaştırma, bilişim ve imalat alanında faaliyet gösteren 6 şirkete ortak oldu ya da satın aldı.

Türk şirketlerinin geleceğine güvenen bankanın 2015'te en çok ses getiren ortaklığı Borsa İstanbulun yüzde 10'luk hissesini alması olurken, söz konusu işlemin değeri açıklanmadı.

Banka, Uluslararası Finans Kurumu ile (IFC) birlikte Fibabankanın da yüzde 19,90'ına ortak olurken, bu işlemin de parasal değerine ilişkin bir açıklama yapılmadı.

EBRD'nin değeri açıklanmayan diğer bir işlemi ise The Abraaj Group ile gerçekleştirdiği ve hisse bilgisinin paylaşılmadığı BRN Yatak ortaklığıydı.

Banka aynı dönemde Akfen Yenilenebilir Enerjinin yüzde 20'sine 100 milyon dolara, Global Limanın yüzde 10,84'üne 60,5 milyon dolara ortak olurken, hisse yüzdesi açıklanmayan Onedio.com'a da 3 milyon dolar yatırdı.

Merkezi Londra'da bulunan EBRD'nin, 2015 yılında faaliyet gösterdiği tüm ülkelere toplamda 9,4 milyar avro yatırım yaptığı, Türkiye'nin ise 1,9 milyar avro ile toplam yatırımlar içerisinde yüzde 20'lik bir payla ilk sırada yer aldığı açıklanmıştı.

Bankadan yapılan açıklamada, Türkiye'nin merkez olma konumunu giderek güçlendirdiği vurgulanmış, bankanın 2014 yılında Türkiye'ye toplam yatırımının ise 1,4 milyar avro olduğu hatırlatılmıştı.

EBRD Türkiye Direktörü Jean-Patrick Marquet da "EBRD, zorlu ortama rağmen özellikle büyük metropollerin dışındaki artan finansman talebine cevap vererek Türkiye'de dikkate değer bir performans sergiledi" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Tablo

 

EBRD'nin 2015'te gerçekleştirdiği işlemler şöyle;

Hedef Şirket

Sektör

Satın Alan Şirket

Ülke

Hisse Oranı

Açıklanma Tarihi

İşlem Değeri (Milyon ABD$)

Akfen Yenilenebilir Enerji

Enerji

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)

İngiltere

%20,00

Aralık 15

100,0

Borsa İstanbul

Finansal Hizmetler

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)

İngiltere

%10,00

Aralık 15

Açıklanmadı

Global Liman

Ulaştırma

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)

İngiltere

%10,84

Eylül 15

60,5

Onedio.com

Bilişim

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)

İngiltere

Açıklanmadı

Aralık 15

3,0

BRN Yatak

İmalat

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), The Abraaj Group

İngiltere, BAE

Açıklanmadı

Şubat 15

Açıklanmadı

Fibabanka

Finansal Hizmetler

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Uluslararası Finans Kurumu (IFC)

ABD, İngiltere

%19,90

Ekim 15

Açıklanmadı