Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

BIST 100 endeksi, cuma günü kapanışına göre 885,39 puan artarken, toplam işlem hacmi 4 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,41, holding endeksi yüzde 0,83 değer kazandı. Günün en fazla kazandıran sektör endeksi yüzde 5,30 ile "madencilik", en çok değer kaybeden sektör endeksi ise yüzde 0,60 ile "spor" oldu.

Güne küresel piyasalara paralel olarak düşüşle başlayan BIST 100 endeksi, gün içinde en düşük 74.423,81 puana kadar geriledi. Öğleden sonra kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Paul Gamble'ın yaptığı açıklamaların ardından yükselişe geçen endeks, analistlerin direnç olarak nitelendirdikleri 75.500 seviyesini aşarak 76.000 puan sınırına kadar çıktı.

Gamble, Türkiye'nin kamu borcunun azalmasının ve mevcut mali pozisyonunun, “yatırım yapılabilir” notunun temelini oluşturduğunu belirterek, "Türkiye dışsal alanda hassas. Fakat bu hassasiyet uzun zamandır var. Bunu dikkate alıyoruz ve reytinglerimiz bu hassasiyetleri içeriyor" ifadelerini kullandı.

Analistler, Fitch'in cuma akşamı Türkiye'nin kredi notu ve görünümünde değişiklik yapmamasının ardından bugün Gamble'ın açıklamalarının kısa vadede not görünümü açısından soru işaretlerini azalttığını ve bunun da pay piyasalarında alımların güçlenmesini sağladığını kaydetti.

Yarın yurt içinde Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı tutanaklarının, yurt dışında ise imalat verilerinin takip edileceğini belirten analistler, teknik olarak BIST 100 endeksinin 74.000 ve 73.400 seviyelerinin destek, 76.300 ve 77.800 seviyelerinin direnç konumunda olduğunu ifade ediyor.

AA