Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya hisse senetleri, değer kaybeden Japon yeninin Japonya hisse senetlerine alım getirmesi ve ABD hisse senetlerinin tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkması ile birlikte yükselişini ikinci güne taşıdı ve bölge hisse senetlerinin gösterge endeksi son bir ayın en yüksek kapanışına yöneldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.9 yükselerek Tokyo saati ile 09:06'da 131.80 puana çıktı ve 8 Haziran'dan bu yana en yüksek kapanışına yöneldi. Japonya'da Topix Endeksi, Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin iktidardaki koalisyonun seçimleir kazanması sonrası mali teşvik paketine ek yapacağını açıklaması ile birlikte yenin Ekim 2014'ten bu yana en sert düşüşünü gstermesinin desteği ile yüzde 2.2 yükseldi.

Tüm dünyada hisse senetleri, İngiltere Merkez Bankası'nın bu haftaki toplantısına faiz indirimine gidebileceğini işaret etmesi ile birlikte, tüm dünyada politika yapıcıların İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma (Brexit) kararının olumsuz etkilerini gidermek için harekete geçececeği spekülasyonuna bağlı olarak ralli yapıyor. Yatırmcılar, ABD'de beklenenden daha iyi çıkan ABD istihdam verisi sonrası, Fed'in Aralık sonuna kadar faiz artırımına gideceğine ilşkin ihtimali yüzde 29'a yükseltti.

Sydney'de CMC Markets Asia Pacific Pty baş piyasa stratejisti Michael McCarthy, "Fed'in bu yıl faiz artırımına gitme olasılığı, güçlü çıkan istihdam rakamlarına rağmen, sürpriz bir şekilde düşük kalıyor," dedi ve "Genişlemeci para politikaları kısa vadede hisse senedi piyasaları için destekleyici bir faktör" şeklinde görüş bildirdi.

Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.1 yükseldi. Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.4 yükselirken, Yeni Zelanda'da S&P/NZX 50 Endeksi fazla değişmedi.