Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Geçen hafta 3.59'u aşarak rekor kıran, dün de hızlı düşüş kaydeden kur gerilemeye devam etti.

Dolar/TL dün güne 3.53 seviyelerinden başlamasının ardından düşüşe geçmiş ve 3.45'in altına gerilemişti. Türk Lirası dünkü yükselişiyle gelişen piyasa para birimleri arasında en iyi performansı kaydetmişti. HSBC Portföy Yönetimi'nden İbrahim Aksoy Liranın pozitif ayrışmasında geçtiğimiz haftalarda lirada kısa pozisyon alan hedge fonların yaptığı satışlar, bu satışların uzun dolar/TL pozisyonlarında stop-loss emirlerini çalıştırması ve bireysellerin Döviz satışının etkili olduğunu belirtti.

Uzmanlar düşüşün alım fırsatı olarak kullanılabileceğini belirtiyor. Bugüne 3.4520'den başlayan dolar/TL 3.3814'e kadar geriledi, euro da kademeli olarak düşerek 3.6473'e indi.EKK RADARDA OLACAK

Bugün piyasalarda kritik bir veri akışı bulunmuyor. Kurdaki sert dalgalanmalar sonrası toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun aldığı kararlar yarın açıklanacak.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, dün Bloomberg HT'ye alınan kararların reel sektör, istihdam ve bankacılık sektörlerini ilgilendirdiğini ve kararların hızla hayata geçirileceğini söylemişti.

Avrupa Merkez Bankası'nın yarınki faiz kararı da piyasaların radarında olacak. Bankanın Mart ayında sona ermesi beklenen tahvil alım programını öteleyebileceği belirtiliyor.