Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Japonya Merkez Bankası (BOJ), bugünkü toplantısında, Fed'in politika faizini yükseltmesinden sadece saatler sonra, daha önce görülmemiş büyüklükteki parasal gevşeme programını değiştirmedi. Böylelikle iki merkez bankası arasındaki politika farklılaşması daha da arttı.

BOJ, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, iki kilit faizi mevcut seviyelerinde tuttuğunu ve varlık alım miktarını değiştirmediğini duyurdu. Bu sonuçlar, Bloomberg'in anketine katılan 41 ekonomistin tümünün tahminleri doğrultuunda gerçekleşti.

Ekonominin yavaş biçimde iyileşmesi ve tahvil faizlerinin kontrol altında olması ile birlikte, BOJ şimdilik harekete geçmeme pozisyonunda kaldı. Ancak Fed'in faiz artırımının küresel anlamda faizleri yukarı itmesi ile birlikte, bazı ekonomistler, BOJ'un, özellikle Japonya'da enflasyonun artmaya başlaması durumunda, faiz hedeflerini yükseltebileceğine ilişkin işaretler verebileceğini düşünüyor.

Eski BOJ yetkilisi ve JPMorgan Chase & Co.'nun baş Japonya ekonomisti Hiroshi Ugai, karar öncesi yaptığı değerlendirmede, "BOJ'un şimdilik harekete geçmesiiçin sebep yok," dedi ve "BOJ Fed'in faiz artırımını iyi bir haber olarak değerlendirecek. Beklediğim, gelecekte faiz artırma konusunda istekliliklerini göstermeleri" şeklinde görüş bildirdi.

BOJ, bugünkü toplantısında, banka rezervlerinin bir kısmına uyguladığı kısa vadeli politika faizini değiştirmeyerek eksi yüzde 0.1'de ve 10 yıl vadeli Japonya Devlet Tahvili faiz hedefini sıfır seviyesi yakınında bıraktı. BOJ ayrıca varlık alım programı hedefini değiştirmeyerek yıllık 80 trilyon yende (700 milyar dolar) bıraktı.

Banka ekonomik değerlendirmesini de önceki toplantıya göre değiştirmedi.