Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, şirketlerin borsaya açılması ile ilgili, "Biz her hafta bir tane istiyoruz." dedi.

Karadağ, hazır giyim markası Mavi'nin halka arzı dolayısıyla Borsa İstanbul'da düzenlenen gong töreninde, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Yakında yeni halka arzların olup olmayacağının sorulması üzerine Karadağ, büyüklükleri 1 milyar lira ve üzeri şirketlerin hedeflerinde olduğunu dile getirdi.

Karadağ, endeksten sıfır atmanın gündemlerinde olup olmadığına ilişkin, "O konuda çok acelemiz yok." dedi.

 -"Kotasyon yönergelerindeki şartları, yıldız pazara özel olarak biraz esnettik"

 Himmet Karadağ, yıldız pazarda işlem gören, kar şartları açısından borsaya gelmeyi erteleyen şirketler için kotasyon yönergesi değişikliğinin SPK'nın onayına sunulması ile ilgili bir soru üzerine, kotasyon yönergelerindeki şartları, yıldız pazara özel olarak biraz esnettiklerini söyledi.

Mevcutta net kara odaklı bir anlayış olduğunu anımsatan Karadağ, konuyla ilgili şunları kaydetti:

"Bu anlayışın doğru olmadığını, özellikle halka arz yöntemiyle, yabancı kaynakları hisse senedine yönlendirmek suretiyle, pasif yeniden yapılandırması gibi veya amortisman, kur farkı sebebiyle normalde çok sağlam faaliyet karı ve EBİTDA üretmekle beraber, net kar sebebiyle halka arza ve kotasyona gelemeyen şirketler için bunu esneterek aslında halka arz şemsiyemizi genişletmiş olduk. Çok küçük yapıların hisse IPO'suna gelmesini istemiyoruz." dedi.

Karadağ, SPK'daki düzenlemenin ne zaman çıkacağının sorulması üzerine, "Bizim beklentimiz hemen çıkıp, yürürlüğe girmesi." yanıtını verdi.

 -"Yüzde 50 bandını destekliyoruz"

 Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ, yüzde 55 ve üzeri, yani yüksek halka açıklık için arz özendirici tedbirlerinin olup olmadığı sorusuna, "Yüzde 50 bandını destekliyoruz." dedi.

Yönetmelikte bunu özendirici bir değişiklik olup olmadığının sorulması üzerine Karadağ, "Yok. Şöyle, gizli bir teşvik var aslında. Kotasyon tarifesi sebebiyle. Ama önümüzdeki dönemde biraz daha teşvik edici şeyler yapacağız. Yüzde 50'ye kadar... Ama şu anda somutlaşmış herhangi bir regülasyon çalışmamız yok." diye konuştu.

Halka arzda sırada başka şirketler olduğunu da belirten Karadağ, bir sonraki halka arzın ne zaman olacağının sorulması üzerine, "Biz her hafta bir tane istiyoruz." cevabını verdi.

 

 AA