Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

VakıfBank açıklamasına göre, 2016 yılında yapılan Türkiye’deki ilk 500 milyon avro tutarındaki İTMK ihracı ve ekim ayında gerçekleştirilen 1.3 milyar TL’lik işlemle birlikte 2017 yılında covered bond programı kapsamında gerçekleştirilen ihraç tutarı 2,6 milyar TL'yi aşmış oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen VakıfBank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, "Daha önce değişik platformlarda sık sık vurguladığım gibi TL kaynakların vadesini mevduat dışı ürünlerle uzatmak, kaynak çeşitliliği sağlamak ve TL mevduatlarda faiz baskısını azaltmak hem ekonomi yönetimimizin, hem de bankamızın öncelikli hedefleri arasındadır" ifadelerini kullandı.

Son 3 aylık dönemde İTMK (covered bond) ve sermaye benzeri kredi hükümlerine sahip tahvil ihraçları ile 3 ayrı işlemde toplam 3,2 milyar TL tutarında uzun vade ve uygun maliyetli TL ihracı gerçekleştirmiş olduklarını belirten Özcan, mevduat dışı ürünler vasıtasıyla TL kaynaklarının ortalama vadesini uzatarak, sağlam ve likit bilanço yapısı ile milli ekonomiyi desteklemeye ve reel sektörün yanındaki güç olmaya devam edeceklerini anlattı.

Konut kredilerine dayalı İTMK programı kapsamında Türkiye'de avro cinsinden ilk ihracı yaparak bu alanda öncü role sahip olduklarını belirten Özcan, "Nisan/2016 döneminden itibaren İTMK programımız kapsamında farklı yapılarda hem avro hem TL cinsi ihraçlar gerçekleştirdik. Şu an toplamda yaklaşık 5 milyar TL’lik ihraç tutarı ile en çok İTMK ihracı yapan Türk bankasıyız. 2018 yılında da İTMK programımız kapsamında ülkemize yurt dışından uzun vadeli ve uygun maliyetli kaynak sağlayarak milli ekonomimizin “yanındaki güç” olmaya devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu