Advertisement
EMTİA - ENERJİ ABONE OL

Atıktan akaryakıt üretimi için yapılacak işleme lisans başvurularında başvuruya eklenecek bilgi ve belgelerin listesi belirlendi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) konuya ilişkin Kurul kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, atıktan akaryakıt üretimi için yapılacak işleme lisans başvurularında başvuruya eklenmesi gereken bilgi ve belgeler açıklandı.

Söz konusu başvurularda, tesis adı, yeri ve yıllık üretim kapasitesi, ünitelerinin adı ve kapasitesi, ünitelerde kullanılacak standart, tesisler için mülkiyet ve ünitelerin konuşlandırılmasına ilişkin uygun ölçekli harita bilgileri, tesislerdeki ara ürün, akaryakıt harici ürün, akaryakıta harmanlanan ürün tankları, ulusal marker uygulanacak ve uygulanmayacak akaryakıt tankları ile dahili tüketim tanklarına ilişkin tank numarası, kapasite, statü, kullanım durumu, ürün cinsi ile kullanılacak atıklara ve akaryakıt türlerine ilişkin bilgilerin ve kapsamlı proses akış şemasının yer aldığı tesis bilgi dosyasının sunulması gerekecek.

Ayrıca, başvuruya, başvuru sahibi ile dağıtıcı veya rafinerici lisansı sahibi arasında yapılan satış sözleşmesi veya ön sözleşme ve imzalayanların yetki belgeleri, üretimde kullanılacak atıkların teminine ilişkin sözleşme veya ön sözleşme ve imzalayanların yetki belgeleri ile işleme tesisinde ulusal marker eklemesi yapılacaksa Ulusal Marker Enjeksiyon Cihazı Beyanı da eklenecek.

Öte yandan EPDK, petrol piyasasında faaliyet gösteren lisans sahiplerine ait tesislerde numune kabı bulundurma yükümlülüğüne ilişkin kurul kararında da değişikliğe gitti.

Buna göre, atık işleme lisansı sahiplerine, tesislerinde bulunan her bir depo, tank ve benzeri için en az 4 adet numune kabı bulundurulması zorunluluğu getirildi.

AA