Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Geçen Cuma uluslararası piyasalarda 4.03 ile tarihi zirveyi test eden, dün de 4 sınırına dayanan Dolar/TL yeni güne 3.96'dan başladı. Kur daha sonra kademeli olarak yeniden 3.99'un üzerine yükseldi ve 3.9970'i gördü.

Uzmanlar, Moody's'in Türkiye'nin kredi notunu indirmesi, enflasyon ve cari açıkta bozulmanın Türk Lirası üzerinde baskıya neden olduğuna dikkat çekiyor.


MERKEZ'DEN ADIM GELİR Mİ?

HSBC Portföy Yönetimi'nden İbrahim Aksoy 4 seviyesinin kurda önemli bir psikolojik seviye olduğunu belirtti. Aksoy "Zayıf TL’nin ihracatı destekleyebileceği ve ekonomi yönetiminin adım atmayacağı savı da doğru görünebilir fakat Tüketici Güvenine olası etki ve şirketlerin 213 milyar dolar düzeyindeki Döviz açık pozisyonu Merkez Bankası’nın kurda yükselişin sürmesi durumunda adım atma ihtimalini artırıyor.Bu nedenle, dolar/TL’de oynaklık halen Kasım başındaki seviyelerde olmasa da kurun 4’ün üzerinde bulunması ekonomi yönetiminden açıklama gelmesine neden olabilir." değerlendirmesini yaptı. Merkez Bankası'nın bir sonraki toplantısı Nisan ayında gerçekleşecek.

Bugün ABD'de S&P konut endeksi ve tüketici güveni izlenecek. Haftanın devamında Perşembe günkü ABD PCE enflasyonu yakından takip edilecek.

Lira bugün gelişen ülke para birimleri arasında dolara karşı en fazla düşen para birimi oldu. Dolar Endeksi de bugün %0.45 yüksek seyrediyor.