Advertisement

Rogers Holding Inc. Başkanı ünlü yatırımcı Jim Rogers Bloomberg HT'deki Finans Merkezi programında Gökhan Şen'in sorularını yanıtladı.

Rogers Fed'in bu haftaki toplantıda faiz artıracağını, bu yıl bir kez daha faiz artıracağını öngördü. ABD ekonomisinin resesyona gireceğini belirten Rogers "son resesyondan beri 10 yıl oldu; 2020'ye kadar bir resesyon daha göreceğiz" dedi. Rogers  akademisyenlerden oluşan Fed yetkililerinin bazı hatalar yaptığını ve yapmaya devam edeceğini çünkü piyasadan 'anlamadıklarını' söyledi.

Rogers'ın açıklamalarından başlıklar şöyle;

"DOLARIN YÜKSELMESİNİ BEKLİYORUM"

"ABD'de faizler artacak, dolar da yükselecek. Piyasalar güvenli liman arıyor. Dolar daha da yükselecektir. Hatta 1 - 2 yıl içinde balona bile dönüşebilir.

Dolar çok yükseldiği zaman insanlar satmak için sebep arayacaklar, bütçe açığına ve borçluluğa bakacaklardır.

TİCARET SAVAŞLARI

"Bir noktada bir tarafın 'sorunu çözdük, herşey iyi olacak' demesini bekliyorum, o zaman finansal piyasalarda ralli başlayacaktır. Ticaret savaşları dünya için kötü olur"

"TÜRKİYE DİKKATLE İZLEYECEĞİM PİYASALAR ARASINDA"

Gelişen piyasalarda ralli de, çöküşler de olacaktır. Ralli olsa da bu kalıcı olmaz, yalancı yükseliş olur.

Türkiye'de bence bir yıl içinde herşey düzelecektir. Arjantin, Venezüela gibi ülkelerde ciddi problemler var, Türkiye de benim için dikkatle izlenecekler listesinde..

ALTIN

Benim portföyümde altın var. 2010'dan beri altın alıyorum. Altın fiyatlarının kriz döneminde inmesini bekliyorum.

PETROL FİYATLARI

Petrol fiyatlarında balon vardı ve patladı, birkaç yıl içinde fiyatlar tekrar yükselecektir.