Advertisement
HABERLER ABONE OL

(22:19'da güncellendi)

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 25-26 Eylül faiz toplantısına ait tutanaklar yayımlandı. FOMC'nin politika faizini yüzde 1,75-2 aralığından yüzde 2-2,25 aralığına yükselttiği toplantının tutanaklarında, faiz artırma kararının ekonominin gücünü yansıttığı vurgulandı.

Fed yetkililerinin gelecek döneme yönelik para politikasını da görüştüğü toplantının tutanaklarında, "FOMC üyeleri, genel olarak politika faizinde ek artırımların süren ekonomik büyüme, güçlü iş gücü piyasası şartları ve yüzde 2'ye yakın enflasyonla büyük ihtimalle uyumlu olacağını öngördü." ifadesine yer verildi.

Tutanaklarda şu ifadelere yer verildi:

"Yetkililer genel olarak kademeli faiz artırımlarının devam edeceğini öngörüyorlar. Birkaç yetkili faiz oranlarının bir süre için ılımlı bir şekilde sınırlayıcı hale gelmekte olduğunu ifade ettiler. İki üye aşırı ısınmanın enflasyonda artışın açık işaretleri görülmeden sınırlı politika izlenmesine karşı çıktı."

"Nötr faiz tahminleri gelecekteki politikanın belirlenmesinde  düşünülmesi gereken birkaç faktörden sadece biri. Üyelerden birkaçı mali teşviklerin etkilerinin önümüzdeki yıllarda azalmasını bekliyor."

"Küresel politikadaki uyuşmazlıklar riskleri artırdı. Enflasyon beklentimizde çok küçük bir değişiklik görüyoruz. Yetkililer getiri eğrisinin işaretleri üzerine görüştüler."

FOMC'nin faiz artırımlarının ne seviyeye kadar sürdürülmesi gerektiğine yönelik tartışmalarının da yansıdığı tutanaklara göre, "Bazı üyeler, enflasyonun yüzde 2 hedefini kalıcı olarak aşmasını veya finansal dengesizliklerden kaynaklanan riskleri önlemek adına para politikasının bir süreliğine daraltıcı olması gerektiğini ve faiz oranının uzun vadeli seviyesinin üzerine yükseltilmesini savundu". Bir iki üyenin ise ekonomide aşırı ısınma ve enflasyonda yükselme işaretleri görmeden önce daraltıcı para politikasını desteklemeyeceği kaydedildi.

Tutanaklarda, ekonomik görünüme yönelik risklerin dengede olduğu belirtilirken, ABD yönetiminin ticaret politikalarından kaynaklanan belirsizliğin yatırımları olumsuz etkileyen aşağı faktörlerden biri olduğuna işaret edildi. Bazı yükselen piyasa ekonomilerindeki finansal baskının küresel ekonomiye yayılma olasılığını da aşağı yönlü riskler arasında değerlendiren Fed yetkilileri, ABD'deki yüksek güven ortamı, finansal genişleme ve elverişli finansal koşulları ise yukarı yönlü riskler olarak sıraladı.