Advertisement

Uluslararası bakliyat ve tahıl ürünlerinde 6 milyon ton ticaret hacmi ile dünyanın sayılı tarımsal emtia tedarikçileri arasında yer alan Hakan Agro'nun kurucusu ve CEO'su Hakan Bahçeci, Dubai'de geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Hakan Bahçeci, bir dönem Dünya Bakliyatçılar Konfedarasyonu Başkanlığı görevini de üstlenmişti.

Hakan Bahçeci’nin naaşı Dubai’deki işlemlerin ardından özel uçakla Türkiye’ye getirilerek, 1 Haziran’da Bolu’da düzenlenecek cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlanacak.

HAKAN BAHÇECİ KİMDİR?

Henüz 20 yaşındayken 1989 yılında Mersin’de kurduğu Hakan Gıda şirketini 1996'da Dubai’ye taşıyan Hakan Bahçeci, Hakan Agro markasıyla 6 kıtada yılda toplam 6 milyon ton ticaret hacmine ulaşarak dünya tarım ve gıda piyasasında etkin bir konuma sahip olmayı başarmıştı.

32 yıldır tarım ürünleri ticareti ve tedarik zinciri yönetimi alanında aktif rol oynayan Hakan Bahçeci’nin kurucusu olduğu Dubai merkezli Hakan Agro şirketi, 24 ülkede ofis veya tesisleri bulunan çok uluslu bir tarımsal emtia tedarik şirketi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Sektörün önde gelen isimleri arasında yer edinen Hakan Bahçeci, 2011-2015 yılları arasında Dünya Bakliyat Konfederasyonu (GPC/CICILS IPTIC) Başkanlığı, Tahıl ve Yem Ticareti Derneği (GAFTA) Yönetim Kurulu Üyeliği, Dünya Gıda Güvenliği Komitesi Üyeliği, International Agri Food Network Başkanlığı ve BM'de Özel Sektör Mekanizması Başkanlığı görevlerini de üstlenmişti.

Hakan Bahçeci, ayrıca 2011-2017 yılları arasında Dubai Türk İş Konseyi Başkanlığını da yürütmüştü.

1969 doğumlu Hakan Bahçeci, evli ve 4 çocuk babası idi.

İrfan Donat - Bloomberg HT Tarım Editörü

idonat@bloomberght.com