Advertisement

HSBC 2050 yılına kadar tüm müşteri tabanında sıfır karbon salınımı hedefine ulaşmayı ve müşterilerine 750 milyar dolar ile 1 trilyon dolar arasında finansman sağlamayı planlıyor.

Avrupa’nın en büyük banklarından olan HSBC'nin iklim değişikliği üzerine yaptığı açıklamada CEO Noel Quinn, HSBC’nin hedeflerinin Paris İklim anlaşmasıyla uyumlu olacağını belirtti.

Reuters’a verdiği bir röportajda Quinn, “Kovid-19 ben dahil hepimiz için bir uyanış çağrısıydı. Bir sağlık krizinde bile küresel ekonominin ne kadar kırılgan olabileceğini gördük ve büyük bir iklim krizinde bunun nasıl olacağı konusunda gerçeklerle yüzleştik” dedi.

Quinn, HSBC’nin kendi operasyonlarında 2030 yılı itibariyle sıfır karbon salınıma ulaşmayı hedeflediğini belirtti.

NatWest gibi İngiltere bankaları benzer sıfır karbon hedefleri koyarken, HSBC’nin böyle bir hedef koyması devasa Asya odaklı müşteri tabanından dolayı en önemli programlardan biri olarak görülüyor.

Fakat HSBC koyduğu hedefleri ne kadar hızlı ve kapsamlı yerine getireceği konusu yakından takip edilecek, keza bunlar açıklanırken taahhütten ziyade büyük oranda ‘hedefler’ olarak belirtildi.